Recenzia
13.09.2004

Stratený egyptský poklad

Jela Mlčochová:

Stratený egyptský poklad

Senica, Vydavateľstvo ARKUS

Už je to tu: Máme pred sebou druhý príbeh z úspešne započatej série Záhada pre Adrianu od známej slovenskej autorky pre dospelých i pre mládež Jely Mlčochovej.

Hlavná hrdinka Adriana tentoraz nemohla odísť s rodičmi na zahraničnú dovolenku, pretože má zlomenú ruku. Ostáva doma so svojou sestrou a starou mamou. Správca galérie jej povie, že v meste idú búrať nejaké staré domy, medzi nimi aj vilu, človeka, ktorý sa za svojho života intenzívne zaujímal o egyptskú históriu. Začínajú sa diať divné veci. Objavujú sa zvláštni ľudia. A čudné veci sa dejú aj Adrianinej starej mame, ktorá má špeciálnu záľubu – snaží sa vypestovať gigantickú jahodu a aj sa jej to darí, pričom výsledky svojich výskumov udržuje v tajnosti. A zdá sa, že niekto sa chce zmocniť jej záznamov. Záhadne miznú čerstvo kúpení trpaslíci z jej záhrady. Tajomný fantóm rozbíja okná. Podozrenie Adriany je najskôr nasmerované na tých, čo by sa chceli zmocniť cenností zo strašidelnej vily. Deň jej zbúrania sa nezadržateľne blíži, no veci stále ostávajú nejasné.

Riešenie je nakoniec celkom prozaické. Netreba ho, prirodzene, prezrádzať, stačí náznak: Adriana okrem odhalenia pozadia čudných udalostí zistí, že jej okolie ju má skutočne rado a záleží mu na nej.