Recenzia
Marek Zákopčan
09.05.2014

Striptíz duší - Adriana Macháčová

Spisovateľka Adriana Macháčová aj vo svojej štvrtej knihe Striptíz duší (Ikar 2013) zostáva verná téme medziľudských vzťahov a vrtkavosti osudu, ktorý sa dokáže s jej postavami nepekne zahrať. Ako už napovedá samotný názov, máloktoré tajomstvo ostane skryté a všetci sa budú musieť vyrovnať nielen s ťaživou minulosťou, ale aj s jej súčasnými dôsledkami...

V centre deja stoja štyri ženy z odlišných prostredí, ktoré na prvý pohľad nemajú veľa spoločného. No postupne, kúsok po kúsku, ako pri zvliekaní oblečenia pri striptíze, sa čitateľovi odhaľujú dovtedy nepoznané súvislosti. Už prvé stránky vás naladia na netrpezlivú nôtu, pretože úvodná vyhrotená scéna poskytne priveľa otázok, na ktoré budete chcieť poznať odpovede. Spojivo medzi ženami predstavuje jedna z nich – učiteľka Eva. Po odhalení partnerovej nevery a uvedomení si, že jej život sa ani zďaleka nekončí, balí kufre a sťahuje sa do rušnej Bratislavy. Jej priateľka Klaudia, ktorá časom prepadne zakázanému vzťahu, jej vybaví ubytovanie u svokry Sone. Tá sa nevie zbaviť zmiešaných pocitov v súvislosti s neznámou ženou, ktorá poslala veniec s podivným nápisom na stuhe na pohreb jej muža. A nakoniec je tu Evina osamelá mama Emília, ktorá dáva prednosť snom a spomienkam pred realitou... Adriana Macháčová ako skúsená spisovateľka vie, že prekvapenia sa čitateľom dávkujú postupne. A to sa dá docieliť len vtedy, ak je príbeh dostatočne premyslený. Nič preto nenecháva na náhodu, dejové zvraty sú opodstatnené a nitky bizarného osudu nie sú zamotané len tak ledabolo.

Kniha Striptíz duší vyšla v edícii vydavateľstva Ikar Príbehy z kabelky. Tá sizískala značnú obľubu predovšetkým u ženskej časti čitateľov, no témy, ako láska, nevera, intrigy, závisť a cieľavedomé dosahovanie šťastia sú blízke každému z nás. Jedna z najúspešnejších autoriek edície vie, ako zapôsobiť na verných fanúšikov, a aj v jej aktuálnej knihe nájdete presne to, čo ste si u nej obľúbili pri predchádzajúcich tituloch.