Recenzia
Michaela Geisbacherová
27.05.2008

Stromy - Tony Russell, Catherine Cutlerová - Nové pohľady na svet okolo nás

Nové pohľady na svet okolo nás

Tony Russell, Catherine Cutlerová

Stromy

Fortuna Libri 2007

Preklad Helena Kholová

Stromy na našej planéte existujú 370 miliónov rokov, pokrývajú tretinu súše a je ich vyše 80 tisíc druhov. Sú to najstaršie žijúce organizmy na Zemi. Niektoré borovice a tisy majú viac ako 4500 rokov. Najstarší strom Afriky baobab prstnatý má 5 tisíc rokov. Medzi najstaršie patrí aj figovník posvätný, nachádzajúci sa na Srí Lanke, vypestovaný kráľom Tissom v roku 288 pred n. l.. Stromy sú pozoruhodnými obyvateľmi našej planéty nielen pokiaľ ide o ich vek. Mnohé z nich dosahujú obrie rozmery. Tak napríklad spomínaný africký baobab má obvod 13,7 metra. V 19. storočí však vraj existoval baobab, ktorý mal obvod až 26 metrov. Najväčší strom na svete je obrovský sekvojovec Generál Sherman s priemerom 17,6 metra, výškou 95 metrov a váhou 1200 ton, ktorý rastie v národnom parku v Kalifornii. Najvyšším stromom je však sekvoja vždyzelená, taktiež rastie v Kalifornii, známa je aj ako Vysoký strom, dosahuje až 112,2 metra. Najširším stromom na svete je tisovec mexický v južnom Mexiku, v Santa Maria del Tule, ktorý má obvod 36,3 m.

Stromy sú životne dôležité pre celkový život na Zemi. Každý deň napríklad vytvorí necelá polovica hektára stromov dosť kyslíka na to, aby udržal nažive osemnásť ľudí. Výťažky z kôry a dreva sú napríklad aj dôležité suroviny na výrobu liečiv. Najznámejší je asi chinín, liek proti malárii a moru, alkaloid získavaný z kôry chinínovníka lekárskeho. Predtým než sa aspirín dostal do tabletiek, ľudia si pomáhali žuvaním vŕbovej kôry. Kyselina salicylová, z ktorej je odvodený aspirín, sa nachádza v kôre vŕby bielej. Ďalším príkladom je ginko dvojlaločné, ktorého výťažky pomáhajú napríklad prekrvovať telo a mozog. Stromy obsahujú látky aj na neutralizovanie vírusu HIV, látky so silnými antiseptickými účinkami či proti bronchitíde, astme a zápalom dýchacích ciest. Ďalšie dôležité materiály získavané zo stromov sú kaučuk a korok. Zaujímavosťou je, že aj zuby si čistíme produktmi stromov. Zubná pasta obsahuje zložku, ktorá sa vyrába z drene stromov. V Afrike si ľudia čistia zuby žuvaním tyčiniek z dreva tropického stromu tomela.

V prvej časti knihy sa oboznámime s pôvodom stromov, ich vývojom, rastom, rozmnožovaním, ale aj hynutím, so zaujímavými informáciami o ich pestovaní a využití vrátane ich rozdelenia do pásiem. Druhá časť publikácie je prehľadnou encyklopédiou známych, neobvyklých, ekonomicky či ekologicky dôležitých stromov celého sveta. Každá časť obsahuje podrobný opis stromu, údaje o jeho rozmeroch, tvare, farbe a tvare listov, o podmienkach, za akých kvitne a prináša plody. O rozšírení v prírode prehľadne informujú mapky, základné informácie sú zhrnuté v tabuľke. Podľa vyjadrenia autorov má byť kniha oslavou stromov vo všetkých ich podobách a chcú ňou ukázať, aký úžasný organizmus strom je. Má nás však aj povzbudiť lepšie si všímať rozmanitosť stromov vo svojom okolí, naučiť sa ich rozpoznávať, vedieť si ich ceniť a chrániť.

  Michaela Geisbacherová