Subtílne textúry hľadaného domova

O dievčatku, ktoré kráča Domov...

V závere minulého roka získal ocenenie Najkrajšia detská kniha jesene 2018 debut Petry Baďovej O dievčatku, ktoré kráča Domov... Autorka aktuálne pôsobí ako odborná asistentka na Ústave literárnej a umeleckej komunikácie FF UKF v Nitre a zároveň sa dlhodobo venuje ilustrátorskej a grafickej tvorbe. Uvedená kniha bola ocenená spolu s ďalšími piatimi publikáciami a vybraná spomedzi kolekcie 42 prihlásených titulov.

Kniha Petry Baďovej rozpráva univerzálne podobenstvo o hľadaní seba samého a hľadaní skutočného domova. Hlavnou postavou príbehu je dievčatko, ktoré putuje rôznymi, prevažne prírodnými svetmi (lúka, jazero, podmorský svet, les atď.) a stretáva sa so zvieratami, rastlinami, vtákmi, rybami aj s dvomi ľuďmi. Tieto stretnutia sú zároveň vizuálnymi aj textovými alúziami na známe detské a archetypálne príbehy (Malý princ, Palculienka, Janko a Marienka, Malá morská víla atď.). V závere knihy je uvedený aj ich zoznam a čitateľsky ústretový príhovor autorky, ktorý nabáda rodičov aj deti k hravému hľadaniu týchto rozprávkových odkazov.

Sugestívna atmosféra príbehu sa potom buduje predovšetkým vďaka originálnemu rukopisu autorky. Možno dokonca hovoriť o objavení jedinečnej autorskej techniky, ktorá by sa dala pomenovať ako subtílna kolážová tieňohra. Petra Baďová vo svojich ilustráciách pracuje prevažne s tmavými siluetami postáv, ktoré sú zasadené do priestoru vytvoreného z rôzne štruktúrovaného materiálu a nasvieteného významotvorným expresívnym svetlom. Výsledkom je tajomný, jemne znepokojivý či až dramatický, ale zároveň aj poetický a meditatívny výraz celej publikácie. Hľadanie domova sa teda odohráva v rembrandtovskom svete šera a tmy, v tmavších až čiernych plochách, v dramatických alebo poetických svetelných fragmentoch, ale sprítomňuje sa aj v podobe väčších, nádejných plôch svetla (napr. vychádzajúceho slnka alebo žiarivého horizontu). Hľadanie domova zároveň prebieha v prostredí komponovanom z rozličných materiálov s jemnými povrchmi, drsnejšími štruktúrami alebo minimalistickými ornamentmi. Ide predovšetkým o priesvitný či polopriesvitný papier a jeho zviditeľnené vlákna, vlásočnice či iné textúry a reálne prírodné prvky diskrétne inscenované do konkrétnej symbolickej scény (trávy, kvety, lupene, konáre, pierka atď.). A napokon, hľadanie domova sa realizuje aj ako postupná transformácia a variácia koloritu jednotlivých prostredí od tmavších a pochmúrnejších farieb (čierna, tmavohnedá, sivá) až k živým, životným a hrejivým tónom nachádzanej blízkosti (modrá, tyrkysová, červená, zlato-žltá).

Aké posolstvo teda prináša kniha Petry Baďovej detskému, ale aj dospelému čitateľovi a divákovi? Povaha sveta, v ktorom dievčatko putuje, možno pomáha dieťaťu nepriamo pochopiť, aká je vlastne naša skutočnosť – je zložitá aj tajomná, tvorená rôznymi prekvapivými detailmi a bazálnymi zmyslovými kvalitami. Je však aj jemná, lyrická a kontemplatívna, teda taká, aká sa dnešnému dieťaťu v dominantnej mainstreamovej kultúre až tak často nesprostredkúva. Zároveň mu umožňuje prinavrátiť jeho pohľad do subtílneho prírodného sveta, lebo práve ten v celom príbehu figuruje ako kardinálny predpoklad hľadania seba samého. To je vizuálne posilnené aj monumentalitou naturálnych prvkov oproti drobnosti detskej postavy. Dieťaťu sa tým sprostredkúva aj dôležitý ekologický a environmentálny podtext celého rozprávania. Príbeh svojou svetelnou poetikou signalizuje aj pestrú a nejednostrannú pocitovú škálu života – inými slovami, že do nej patrí šero, tma, strach, samota, ale aj svetlo, perspektíva, radosť a objavenie porozumenia. Napokon, táto kniha naznačuje aj dôležitosť rozprávok a archetypálnych príbehov pri hľadaní našej vlastnej identity. A hoci dievčatko v príbehu po celý čas putuje za sebou samým, citlivá autorská kniha Petry Baďovej potvrdzuje, že už priestor každej jednej otvorenej stránky je pre hlavnú protagonistku aj samotnú autorku jej domovom, teda vytvorením chápajúcej blízkosti s prírodným, ľudským, ale aj nádejným duchovným svetom.

Kniha Petry Baďovej O dievčatku, ktoré kráča Domov... sa vďaka vydavateľstvu Asociácia Corpus tieto dni dostáva aj medzi deti v podobe malých brožúro-knižiek. Budú s nimi tvorivo a hravo pracovať napríklad pedagógovia v školskom klube na základnej škole pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. Kniha autorky teda symbolicky aj prakticky kráča ďalej a ponúka dnešným deťom príťažlivý vizuálny svet pomáhajúci ich vkusovej aj osobnostnej kultivácii.