Recenzia
Vladimír Radosa
06.02.2007

Svedectvo kostí - Jefferson Bass - Ako zo škatuľky

Ako zo škatuľky

Ako zo škatuľky

Jefferson Bass: SVEDECTVO KOSTÍ

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2006

Preklad Ján Dulla

  Keby ste sa kohokoľvek v svojom okolí opýtali, čo vo svete preslávilo americký štát Tennessee, väčšina z opýtaných by asi len bezradne pokrútila hlavou. Pár zasvätených by to na vás skúsilo so svetoznámou whiskey Jack Daniels, ale to by asi naozaj bolo všetko. Jestvuje však skupina ľudí, ktorí vedia ešte o jednom unikáte tohto štátu. Buď sú to profesionálni patológovia a antropológovia, alebo fanúšikovia detektívok. Reč je totiž o Telofarme, jedinečnom laboratóriu špecializovanom na výskum ľudského tela po smrti a pôsobiacom pri univerzite v Tennessee. Tej Telofarme, ktorej zakladateľom je Bill Bass, svetoznámy antropológ a ktorú v dokumentoch nakrútených pre National Geographic preslávil Jon Jeferson, úspešný dokumentarista a novinár. No a ak ste si spojili dve a dve, je vám jasné, kto sa ukrýva za pseudonymom Jefferson Bass!

  Ich prvý triler zo série o Telofarme začína objavením mŕtvoly mladej ženy v jaskyni v okrese Cooke v štáte Tennessee. Na miesto činu prichádza ten najpovolanejší - doktor Bill Brockton - zapálený antropológ a pedagóg. Po smrti svojej ženy sa úplne oddal svojej práci a jeho úlohou je lúštenie odkazov, ktoré v sebe ukrývajú ľudské pozostatky nachádzané na miestach zločinov. Tento prípad je však niečím výnimočný. Možno je to stavom, v akom je objavená mŕtvola, možno čudáckym miestnym šerifom, ako inak, alebo je to spôsobené zvláštnou a temnou atmosférou tohto Bohom zabudnutého kraja... Doktor Brockton sa však čoraz viac zaplieta do vyšetrovania a z hlbín minulosti sa na povrch vynárajú súvislosti, ktoré nikdy nemali byť odhalené, lebo odhaľovanie minulosti znamená narúšať tabu už uplynulých udalostí – zas na druhej strane, koho by nelákalo narúšať tabu, že? Spolu so svojimi priateľmi a kolegami krok za krokom skladá mozaiku. Jej jednotlivé časti postupne odhaľujú motív a páchateľa dávneho zločinu.

  Svedectvo kostí je triler ako zo škatuľky. Hrdina je najosamelejší z osamelých, minulosť najtemnejšia z temných, mŕtvoly najmŕtvejšie z mŕtvych, koniec najšťastnejší zo šťastných. Program je naozaj bohatý – lekcia žuvania tabaku, nelegálne kohútie zápasy, speleologický výlet, prednáška o rastline žen-šen a zopár autentických pitiev. Pre tých z vás, ktorí neodpadávajú pri pohľade na rozliaty kečup a radi nazrú do ľudského vnútra aj inak ako v prenesenom význame, dvojica autorov nadelila kôpku „šťavnatých“ bonusov navyše. Detailov vás pre istotu ušetrím, predsa len najlepšie sa vychutnávajú pri čítaní...

Vladimír Radosa