Recenzia
Antonia Bednáriková
23.09.2009

Tajomstvo zadnej izby - Katarína Gillerová - S pocitom viny

S pocitom viny

S pocitom viny

Katarína Gillerová: Tajomstvo zadnej izby, Bratislava, Slovenský spisovateľ 2008

  Od svojho debutu Láska si nevyberá (2004) Katarína Gillerová vydala už ďalších päť románov. Patrí medzi najpredávanejšie autorky tzv. ženských románov u nás. Pre jej rukopis je typická nešťastná alebo nenaplnená láska a tajomstvo z blízkej alebo nedávnej minulosti, ktorého odhalenie svetľuje motiváciu konania niektorých postáv. V debute to bola nevysvetliteľná samovražda sestry hlavnej protagonistky a pátranie po otcovom bratovi z čias vojny, v knihe Dotkni sa ma láska záhadné zmiznutie manželky šéfa hlavnej hrdinky, v Ráno neplačem hľadanie pravdy o matkinej smrti...

  V najnovšom románe je tajomstvo rovno v názve. V trochu zbytočne zahmlenom úvode sa zoznamujeme s Kristínou, ktorá si ide liečiť rozdrásané srdce do starorodičovského domu napriek nesúhlasu matky. Rýchle sa adaptuje na vidiecke prostredie, kde každý vidí každému do hrnca, a tak namiesto samoty prežíva leto s údajným študentom na praxi a bezočivou tínedžerkou Vandou, ktorú rodičia odložili k babke na prázdniny. Najmä však pátraním po tom, prečo sa roky nepoužívala zadná izba a prečo sú tety tak jednoznačne proti tomu, aby ju vypratala. Postupne odhalí desivú rodinnú tragédiu, na počiatku ktorej bola nešťastná láska, psychické týranie starého otca a smrť maminej najobľúbenejšej sestry Judity.

  Gillerová stavila na silný emotívny nosný príbeh, cestu k rozuzleniu spletenca vzťahov a udalostí rozvetvila osudmi vedľajších postáv s aktuálnymi témami (domáce násilie, incest, zlé susedské vzťahy). Z postáv sa jej najviac vydarili Vanda, šarmantný podvodník Dalibor a tajomná stará Filoména, ktorá drží v rukách všetky nitky príbehu. Aj keď sa zdalo, že autorka už v závere nemôže ničím prekvapiť, podarilo sa jej prichystať čitateľkám zaujímavé finále, odhaliť tajomstvo, ktoré je kľúčom k Filoméninmu miestu v celom príbehu. A tak hoci matka a tety hlavnej hrdinky zhodia po dlhých rokoch zo seba ťaživé tajomstvo a neopodstatnený pocit viny, Kristína sa dozvedá nové. Ako s ním naloží, si prečítajte sami.

Antonia Bednáriková