Temná charizma Adolfa Hitlera - Laurence Rees

Preklad Martin Brtko
Ikar 2013

Anglický historik Laurence Rees sa v knihe Temná charizma Adolfa Hitlera s podtitulom Cesta do pekla zamýšľa nad tým, ako sa mohol Adolf Hitler dostať k moci a aké udalosti mu k tomu dopomohli. Podrobne mapuje rôzne dôvody jeho „úspechu“, pozornosť upriamuje predovšetkým na vodcovu charizmu. Na základe ľudí, ktorí stáli buď po jeho boku, alebo proti nemu, hodnotí, či bol charizmatickým vodcom alebo nie. Nezameriava sa však len na to, ako si dokázal vybudovať obrovskú dôveru nemeckého ľudu, ale aj na to, ako si ju vedel udržať aj v čase, keď Nemci už vojnu prehrávali.

Vďaka tomu, že je kniha napísaná s nadhľadom a nie je vytrhnutá z kontextu, sa dozvedáme aj o udalostiach, ktoré sa v tom čase diali – holokaust, nacistický vpád do Sovietskeho zväzu, rozpútanie druhej svetovej vojny... – a má ich na svedomí práve tento vojnový zločinec. Autor píše o začiatkoch jeho kariéry, ako dokázal alebo nedokázal zaujať, a zdôrazňuje aj vývoj jeho osobnosti. Hitler totiž nebol vždy presvedčený národný socialista, ale mal iné politické zmýšľanie. Jeho úspech závisel najmä od tohto presvedčenia: „Celý môj život možno v skratke vystihnúť ako neprestajné úsilie presviedčať druhých.” Veľmi dôležité bolo jednak v Hitlerových vodcovských začiatkoch, ale aj na samotnom sklonku jeho života.

Kniha je napísaná pre čitateľa pochopiteľne, nezaťažuje prílišnými podrobnosťami, pričom však nezabúda všetko tvrdené obhájiť. Odvoláva sa na rôzne citácie, historické knihy alebo rozhovory. Dôležité je, že neskáče z jednej témy do druhej, ale dodržuje istú chronologickosť. V niektorých prípadoch autor spomenie aj udalosť, ktorá sa stala o niekoľko rokov skôr alebo neskôr, aby zdôraznil konkrétne myšlienky.

Titul odporúčam z mnohých dôvodov. Je určený pre širšie publikum, opakuje známe veci a pripomína, čo sa vtedy udialo, čiže neráta so študovaným čitateľom. Naopak, zámerom autora bolo osloviť čo najviac čitateľov, aby sa poučili z minulosti, pretože história sa opakuje. Ľudia sa príliš nezmenili, aj v súčasnosti majú najmä v ťažších časoch podvedomú túžbu inklinovať k nejakej vyššej moci, ktorej veria, že ich spasí.