Recenzia
Eva Ťapajnová
06.02.2007

Tri holúbky – Pavol Dobšinský – Lekcia ľudskosti

Lekcia ľudskosti

Lekcia ľudskosti

Pavol Dobšinský: Tri holúbky. Pre deti rozpráva Mária Ďuríčková, Ilustrovala Maja Dusíková, Bratislava, Buvik 2006

  Vydavateľstvo Buvik stavilo na istotu a pre svojich najmenších čitateľov i pre rodičov malých poslucháčov pripravilo výber Dobšinského rozprávok. Tvorí ho päť krásnych rozprávok: Tri holúbky, Stratený chlapec, Plavčík a Vratko, čo osúšajú slzy sveta, Zlatí bratkovia a Ženský vtip.

  Netreba opakovať, že predkladané rozprávky patria do zlatého fondu slovenskej ľudovej slovesnosti. Mnohé z nich majú aj svoju filmovú, či rozhlasovú podobu, niektoré dokonca viacnásobnú. Filmovú verziu Troch holúbkov Popolušku považujeme za neoddeliteľnú súčasť Vianoc, a aj zvyšné rozprávky si stále s radosťou pozrú, alebo prečítajú všetky vekové kategórie. Je chvályhodné, že sa pri pretlaku rôznych mediálnych informácií dokážeme spomaliť a ponúknuť malým i starším takúto lekciu rozprávkovej ľudskosti, múdrosti, spravodlivosti. Napriek tomu, že Dobšinského rozprávkový svet zdieľa pramálo s tým súčasným, odrástlo na ňom už niekoľko generácií. Opakované vydávanie rozprávok je na osoh, lebo dáva šancu doplniť to, čo chýba v poličkách knižníc a ďalej prenášať posolstvo – naše spoločné kultúrne dedičstvo.

  Výber Vydavateľstva Buvik je tenučký, čo však umožní aj tomu najmenšiemu čitateľovi obratne s knihou narábať, preniesť si ju, kam treba a v pokoji prelistovať. Napokon, celistvé vydanie rozprávok je, našťastie, stále naporúdzi. Dúfajme len, že takúto formu dostanú a svetlo sveta uzrú aj menej známe rozprávky z Dobšinského zbierok.

  Nech sa Vám pri nich sladko zaspáva!

Eva Ťapajnová