Recenzia
Zuzana Hašková
13.09.2004

Tri opice

 

Život podľa Troch opíc

Boris Filan

Tri opice

Bratislava, Ikar 2003

Nie je dôležitá dĺžka života, ale jeho kvalita. To hlásajú Tri opice Borisa Filana. Recept na dlhovekosť svojich exotických kolegýň – nevidieť, nepočuť, nehovoriť – nahrádzajú receptom na šťavnatý a farebný život – všetko vidieť, všetko počuť, všetko vyrozprávať. To, čo videl a počul Boris Filan, nám teraz rozpráva vo svojej knižke. Pre niektorých z nás nebude jej obsah novým, pretože sa už „plavil“ aj na vlnách éteru.

Tri opice patria do kategórie kníh, ktorých cieľom je jednoduchým rozprávaním zážitkov a pozorovaní čitateľa rozveseliť a upriamiť jeho pozornosť na veselé aj smutné, neutrálne aj paradoxné stránky života. Na napísanie takej knihy je Boris Filan ako stvorený, keďže rád zažíva dobrodružstvá a  veľmi rád pozoruje a ešte radšej o tom rozpráva. Tri marrákešské opice by teda so svojím receptom ťažko stretli vďačnejšieho turistu. Filan sa nám v knihe predstavuje ako cestovateľ a športovec, čitateľ a divák, textár a filmár, otec a manžel, „bývalé“ dieťa a žiak, fotograf, zberateľ, návštevník lunaparku, pôrodný asistent a ako každý iný mimozemšťan počas svojho pobytu na zemi. Nájdeme tu kapitolky, v ktorých pozoruje a rozmýšľa, analyzuje a konfrontuje. Jeho zážitky s kamarátmi, nielen takými známymi ako Július Satinský, tu tiež majú svoje miesto. Porovnáva našu socialistickú minulosť a kapitalistickú súčasnosť, východnú „tunajšskosť“ a západnú „tamojšskosť“ a neraz je kritický voči pohľadu, ktorý mu toto porovnanie poskytuje. V knižke sú aj tzv. nezaraditeľné pozorovania, ale tie Boris Filan radšej „vyženie vyvetrať sa“ z hlavy von – na papier (prečo len nemáme chvost?). Medzi najčarovnejšie časti knižky patria výroky jeho syna Olivera. Možno ich porovnať aj s inými vtipnými výrokmi, ktoré sem-tam prerušia sled kapitoliek. 

     Hoci jeden z výrokov hovorí: „Neraďte mi, zmýliť sa dokážem aj sám, “ od Troch opíc si dajte pokojne poradiť. Ich receptu – všetko vidieť, všetko počuť, všetko vyrozprávať – možno dôverovať. Na dosiahnutie plnohodnotného života nám určite nepostačia zmysly. Boris Filan nám však ukazuje, o koľko bude svet pestrejší a znesiteľnejší, ak budeme svoje zmysly využívať – na zaznamenávanie jeho úsmevných aj tienistých stránok. 

Zuzana Hašková