Recenzia
Peter Kosmály
19.10.2004

Tu bola kedysi ulica...

Leo Kohút

Tu bola kedysi ulica...

Bratislava, Q 111 2004

Prvýkrát vyšla kniha Tu bola kedysi ulica... v roku 1995 a stretla sa s čitateľským úspechom. Aj po takmer desiatich rokoch stále pretrváva záujem čitateľov o memoárovú literatúru, a preto vydavateľstvo ponúka jej druhé, rozšírené vydanie.  Kniha Lea Kohúta okrem osobných spomienok prináša najmä autentickú atmosféru Bratislavy a Slovenska z obdobia zodpovedajúceho ľudskému veku – od predvojnovej republiky cez fašistický slovenský štát až po povojnové a neskôr socialistické Československo. V našich podmienkach bolo práve toto obdobie plné historických zvratov, paradoxov a rozporov, ktoré nemohli nezanechať stopy na osude jednotlivca, nemohli sa neodraziť na zmýšľaní a formovaní celej generácie.

Leo Kohút sa narodil roku 1917 v bratislavskom židovskom gete, na ulici zvanej Židovňa. „Dom, v ktorom sme bývali, bol priechodný a mal dve čísla: zo Židovne 35 a z Mikulášskej 7... Výhodu dvoch vchodov a adries sme využívali, keď nás naháňali policajti. Keď sme sa chceli vyhnúť bitke, udávali sme, že bývame na Mikulášskej ulici, predstierajúc, že sme kresťania. Aký to sebaklam! Veď aj najsprostejší strážca poriadku vedel, kto sa skrýva za typickým menom Kohn.“ V časti nazvanej Prvá kniha nás autor sprevádza svojím detstvom, svetom židovského geta a židovských škôl, ktoré sa napokon rozhodol opustiť, aby sa mohol politicky angažovať. Študoval na Jesodé hatorá, čo bolo akési židovské učilište. Prvá kniha sa končí porážkou fašistického Nemecka a autorovým návratom do povojnového Československa.

Povojnové roky, nástup socializmu a totality Leo Kohút zachytáva v Druhej knihe, Tretia kniha sa začína kapitolou Oneskorené štúdium a ako som sa učil písať. Keď autor absolvoval štúdium dejín umenia na Filozofickej fakulte UK, odišiel pracovať do vydavateľstva Mladé letá a potom do Slovenskej akadémie vied. Po vylúčení zo strany a nútenom odchode z akadémie vied nakoniec Leo Kohút emigroval do Nemecka; do krajiny, ktorej predstavitelia počas vojny posielali tisíce židov do koncentračných táborov. Navyše, do Nemecka sa dostal z Izraela, s ktorým Československo nemalo diplomatické styky. Aj táto príhoda, podobne ako mnohé iné, dotvára autentickú atmosféru života v Bratislave a na Slovensku pred mnohými rokmi. V knihe Tu bola kedysi ulica... nenájdete iba spomienky na Bratislavu, na jej starú tvár a ulice, ktoré dnes už neexistujú, ale aj jedinečný príbeh človeka, ktorý na Slovensku zažil tri rôzne režimy a štátne usporiadania.

                                                                   Peter Kosmály