Recenzia
13.09.2004

Udatný rytier Roland a poslední draci

 

Peter Štilicha: Udatný rytier Roland a poslední draci

Bratislava, Ikar 2003

Ilustrácie Oľga Bajusová

Štilichova knižka Udatný rytier Roland a poslední draci by mohla mať podtitul Detektívka, kde sú mnohé veci naopak. Veru tak. Štilicha sa mazná so slovami, využíva bohatú synonymiu, aby detskú dušu potešil a detský rozum poučil nielen o bohatosti jazyka, ale predovšetkým o tom, že sa nemáme v živote riadiť stereotypmi. Poslední žijúci draci sú dobráci a skvelí speváci a vedúci samoobsluhy je nadovšetko čestný muž. V príjemne dobrodružnom príbehu s detektívnou zápletkou (vystupuje aj detektív vo výslužbe) sa najprv pátra po miznúcom tovare zo samoobsluhy a neskôr po drakoch, ktorých kdesi vo svete opustil ziskuchtivý hudobný skladateľ. Do boja proti neprávosti vytiahne aj socha udatného rytiera Rolanda. Aj dospelého, ktorý možno bude čítať túto knihu deťom, potešia nadúrovňové skvelé narážky.

Autor si vtipne poradil aj s úskaliami spájania fantastiky s dennou realitou, ktorú dieťa zažíva, vidí a počuje. Loď za bezvetria pohnú dopredu spievajúci draci: do rytmu piesní zaberajú mohutnými labami. Dračou hymnou je dračia Óda na radosť. Tým výpočet, pochopiteľne, ani zďaleka nie je úplný.

Nuž a čo je najdôležitejšie: detektívovi Kolomanovi Hlavičkovi v pátraní výdatne pomáhajú deti. Nakoniec sa všetko na dobré obráti, draci sa vrátia do svojej jaskyne a zlodejskí mestskí páni z Drakoviec zutekajú.

Štilichovi draci oplývajú hlbokými ľudskými citmi a dokonca chápu, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Po návšteve cirkusu jeden z drakov na margo ich speváckeho svetového turné povie: "My nechceme byť ako tie cvičené opice! Máme už dosť tohto cirkusového života!" Táto kniha je v dnešnej dobe odcudzovania sa a bezcitnosti svojím posolstvom výsostne aktuálna.

-msch-