Recenzia
Zuzana Galovičová
28.09.2007

Vegetarián - mäsojed - Pajo Kanižaj - Leto pre milovníkov príbehov

Pajo Kanižaj

Pajo Kanižaj

Vegetarián – mäsojed

Bratislava, Vydavateľstvo J. Jankoviča 2006

Preklad Ján Jankovič

Chorvátsky spisovateľ Pajo Kanižaj, rodák z dedinky Đelekovac v Poddrávsku, je populárnou a známou literárnou osobnosťou. Už štyridsať rokov píše pre deti i dospelých. S jeho textami sa možno stretnúť v rôznych vydaniach od leporel pre najmenších, cez poéziu, poviedky, aforizmy po televízne i rozhlasové hry, či pásma pre deti a mládež. Na základe jeho tvorby vznikli dokonca aj dva celovečerné kreslené filmy. Patrí k tým nemnohým spisovateľom, ktorým vychádzajú práce vo vysokých nákladoch. Jeho tvorbu oceňujú už roky rôznymi domácimi i zahraničnými cenami, zoznamujú sa s ňou aj žiaci na hodinách literatúry v chorvátskych školách. Napriek tomu nevyvolávajú akýsi podvedomý ,,odpor“, ale učitelia aj  žiaci po nich radi siahajú. A to je čo závidieť. Na Slovensku čitatelia už poznajú Kanižaja z periodík, kde sa objavili jeho humoresky, poviedky, rozprávky, aforizmy, v rozhlase odvysielali niekoľko hier pre deti. Prierez spisovateľovou tvorbou priniesla kniha Autobiografia, aforizmy a iné izmy (1999). Najnovší slovenský preklad knižky Vegetarián – mäsojed s podtitulom ,,staré a nové rozprávky dospelého lýmača“ je autorovým výberom z tvorby pre deti Okno do prózy, ktorá vyšla v Chorvátsku roku 2003.

Čo prináša táto rozsahom neveľká knižka? V troch častiach čakajú čitateľa tri čitateľské zážitky. V minilexikóne nájdeme na každej strane vtipné „charakteristiky“ celkom bežných vecí, ako napr. list, čísla, ryby, vtáky, pes, kniha („knihy môžu byť najlepší priatelia, ale treba si ich vedieť vybrať – rovnako ako priateľov...“).

Druhú časť tvoria Iné a väčšie rozprávky. Medzi 13 rozprávkami nájdeme aj novú verziu o Červenej čiapočke, príbehy z lesa, rozprávky o zvieratkách, o deťoch.Tretia časť prináša Zápisky dospelého lýmača s vysvetlením, kto sú vlastne lýmači: vezmeš slovo malý a obrátiš slabiky, dostaneš lýma a na konci buchneš jedno č a dostaneš lýmač. Veselé rozprávanie iste pobaví. Vtipné a britké slová charakteristické pre Kanižajove práce sa prelínajú vo všetkých kratších textoch, rozprávkach, spomienkach, či úvahách v tejto knižke. Potvrdzujú zvláštne čaro jeho tvorby aj fakt, prečo je práve tento spisovateľ doma taký obľúbený. Iste si nájde svojich ,,verných“ čitateľov aj u nás.

 Zuzana Galovičová