Recenzia
Antonia Bednáriková
08.10.2018

Veselé rozprávky pre Betku, Kiku a iné deti – Michal Horecký – Nevtieravá výchova

Nevtieravá výchova

Nevtieravá výchova

Michal Horecký: Veselé rozprávky pre Betku, Kiku a iné deti, Žilina, Knižné centrum 2010. Ilustrácie Ján Vrabec

Prozaik, publicista a vydavateľ Michal Horecký v šesťdesiatke debutoval v žánri literatúry pre deti. Podobne ako v prózach pre dospelých aj pre jeho texty pre deti je príznačný humor. Pri tvorbe vychádza z bežných denných situácií a detských prehreškov, ako skákanie do reči, prekrikovanie, chvastúnstvo, vyrušovanie v škole či nechuť umývať sa. Pre rozmanité témy si zvolil formu rozprávky tak fantastickej, realistickej, zvieracej, ako aj modernej s fantastickými prvkami. Texty sú určené predškolákom a mladším školákom, čomu zodpovedá jazyk aj ich dĺžka. Zaujmú nápaditosťou aj viacerými vydarenými pointami. V rozprávke O princeznej Malvínke sa princezná zaobíde bez udatného rytiera, čo by sťal nebezpečnému drakovi jeho sto hláv. Vďaka svojej šikovnosti a talentu si s ním poradí sama: rozhádané prekrikujúce sa hlavy naučí spievať a nacvičí s nimi koncert. Úspech tak opantá draka, že sa od pýchy nafúkne ako balón a odletí nevedno kam. Zdravým rozumom získa za ženu princeznú aj pastier Jano Fazuľa. S princeznou Hastroškou sa nechce nikto oženiť, hoci spolu s ňou získa polovicu kráľovstva, lebo zapácha od špiny. Nikomu okrem Jana nepríde na um vykúpať ju a zmeniť na princeznú peknulienku. Tak ako sa v rozprávkach patrí, aj tu vždy dobro zvíťazí nad zlom, v tomto prípade však najmä dôvtip a um nad hlúposťou a obmedzenosťou. Bezohľadný kráľ Beťár pil bez rozmyslu omladzujúci nápoj a stalo sa z neho dieťa, nedisciplinovaný Samko Sumka sa pri vyrušovaní v škole zmení na skutočného somára...

Hoci rozprávky majú výchovný tón, je do textu zakomponovaný nevtieravo, rovnako ako aj základné etické hodnoty: vzťahy vnútri rodiny, rodičovská a starorodičovská láska, vďačnosť detí, priateľstvo, hodnota vzdelania, pracovitosť.

Horecký rozprávkami zabával a vychovával svoje dcéry Betku a Kiku, ktorým aj knižku venoval, zjavne sa však pri ich vymýšľaní dobre bavil aj on. Iste sa pobavia aj ostatné deti.

Antonia Bednáriková