Vlky žerú psy - Martin Cruz Smith - Príbeh ako z filmového plátna

Príbeh ako z filmového plátna

Príbeh ako z filmového plátna

Martin Cruz Smith: Vlky žerú psy

Bratislava, Kalligram 2005

Preklad Mária Kočanová

Detektívny román Vlky žerú psy od Martina Cruza Smitha patrí do jeho bestsellerovej série s hlavným hrdinom Arkadijom Renkom. Príbeh zavedie čitateľa do Moskvy, ale i na miesto najznámejšej jadrovej havárie – do Černobyľu.

Celkom na začiatku je údajná samovražda ruského miliardára a podnikateľa Pašu Ivanova, ktorý vyskočil z okna svojho luxusného moderného domu. Obhliadka miesta a vyšetrovanie ju takisto potvrdzujú, no Renka znepokojuje jedna záhadná stopa – Paša Ivanov mal po celom byte rozsypanú soľ a v jeho spálni jej bolo takmer celé vrece. Detektív Renko – nie veľmi obľúbený u nadriadených – sa snaží odhaliť, čo to všetko znamená, no naráža odpor – verzia samovraždy je nielen v politických, ale i v podnikateľských kruhoch prijateľnejšia.

On však pátra ďalej a zisťuje, že soľ v Ivanovom byte je rádioaktívna. Vyšetrovanie ho privedie do Černobyľu, kde zatiaľ zomrel ďalší ruský zbohatlík. Nitky sa však zbiehajú veľmi pomaly a vyšetrovanie nie je jednoduché.

Martin Cruz Smith rozohráva vo svojej knihe ešte iné príbehy, ktoré charakterizujú postavy. Najkrajším pravdepodobne zostáva Renkov vzťah k malému chlapcovi z detského domova. Každý týždeň ho pravidelne berie na prechádzky do parku a rozpráva mu vymyslené príbehy o strašidelnej Babe Jage, ktorá je akousi metaforou nielen detektívovho života, ale i chlapcovho bez normálnej rodiny.

V knihe sa objavujú aj náznaky ukrajinsko-ruských vzťahov nielen po jadrovej katastrofe, ale i po rozpade ruského bloku. I keď sú opísané vo vzťahu k románu, ich pôdorys sa zakladá na skutočných reáliách a pôsobia veľmi vierohodne.

Smith je aj autorom niekoľkých filmových scenárov (napr. Park Gorkého) a jeho kniha je písaná tak, ako by sme príbeh sledovali v kine. Text je veľmi obrazný a pre čitateľa je veľmi príjemné ponoriť sa do týchto takmer namaľovaných minikresieb. Martin Cruz Smith je viacnásobným víťazom Hammetovej ceny, ktorú udeľuje Medzinárodná asociácia spisovateľov kriminálnych románov, a zároveň je držiteľom britskej Golden Dagger Award. Je autorom ďalších jedenástich románov (6. december, Ruža, Krídla noci, Stanica Tokio a i.).

Radoslav Tomáš