Recenzia
Antonia Bednáriková
18.05.2007

Všetko sa raz skončí - Katarína Gillerová - Dospievanie šokom

Dospievanie šokom

Dospievanie šokom

Katarína Gillerová: Všetko sa raz skončí

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2006

  Katarína Gillerová po románoch Láska si nevyberáDotkni sa ma, láska vydala roku 2006 hneď dva romány. Ráno neplačem je príbehom výtvarníčky Martiny, ktorú opustil manžel (recenzia v KR 13/2006), Všetko sa raz skončí zobrazuje ťažké dospievanie a nečakané skúšky sekretárky Simony.

  Štruktúra najnovšieho románu je veľmi podobná predošlým. Autorka stavia na osvedčené postupy – dve časové línie a záhada až s detektívnymi prvkami. Dej sa posúva dopredu dialógmi a spomienková časová rovina dovypovedúva konanie a myslenie postáv.

  S hlavnou hrdinkou sa zoznamujeme v čase, keď je sekretárkou a prežíva ľúbostný vzťah s riaditeľom, ktorého opustila manželka a sám sa stará o dve deti. Zo spomienok sa dozvedáme, o jej predošlom živote. Pohodový život rodiny s dvoma pubertálnymi deťmi sa mení v okamihu, keď náhle zomrie otec a mamu prepustia zo zamestnania. Citová ujma je umocnená existenčnými problémami. Počiatočné zomknutie rodiny a stlmenie tínedžerských treníc okolo poriadku a spolunažívania v jednej izbe vystrieda ďalšia trauma. Frustrovaná matka si nájde nevhodného partnera a deti de facto prichádzajú aj o matku. Simona využije prvú príležitosť o osamostatnenie sa a odchádza.

  Rýchla svadba a postavenie manželky vo veľkom dome a finančnom dostatku sú však len zdanlivým šťastím. Niečo tu nehrá. V dome nájde plavky, v ktorých je exmanželka jej milovaného na fotografii, ktorú poslala deťom z cudziny. Ako je to možné? Kde vlastne je a kto poslal pohľadnicu?

V Gillerovej knihe opäť nájdeme humor, ktorým sa vyznačoval jej debut. Ide najmä o časť venovanú Simoninmu maturitnému ročníku a súrodeneckým prekáračkám s mladším bratom. Dotýka sa aj aktuálnych problémov pubertálnych „žúrok“, nebezpečenstva siekt a obchodu s bielym mäsom.

  Obraz rozpadu dvoch rodín z rozdielnych príčin využila Gillerová na vykreslenie aj širších rodinných vzťahov (teta – neter, starí rodičia – vnuci, zať – svokrovci) a vytvorila si tak priestor na prezentáciu silných emócií.

  Podobne ako v predošlých románoch aj tento sa končí nejednoznačne dobrým koncom. Simona síce nachádza zázemie v pôvodnej ozdravenej rodine s mamou a bratom, ukáže sa, že napriek dlhému odmlčaniu priateľstvo chlapca od susedov pretrvalo, vie, čo sú skutočné hodnoty, ale... Čas sa nedá vrátiť a rana v duši sa hojí ťažko.

Antonia Bednáriková