Vtedy v Amerike – Otakar Kořínek – Každé stretnutie s pumou ohláste rangerovi!

Každé stretnutie s pumou ohláste rangerovi!

Každé stretnutie s pumou ohláste rangerovi!

Otakar Kořínek: Vtedy v Amerike, Bratislava, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2007

Legendárny western z roku 1968 Vtedy na Západe poslúžil skúsenému spisovateľovi, prekladateľovi a novinárovi Otakarovi Kořínkovi pri hľadaní názvu pre svoje postamerické spomienky reportážneho charakteru. Spomienky v sebe nesú príchuť nostalgie, preto sú aj akosi zaoblené, občas útržkovité.

Autor v roku 1992 začal pôsobiť v USA v diplomatických službách vo funkcii generálneho konzula ČSFR v Los Angeles, lenže v Prahe napokon padlo rozhodnutie, že generálny konzulát sa otvárať nebude. Nasledujúce roky prežil Otakar Kořínek v bájnej Amerike ako zahraničný spravodajca TASR – do chvíle v roku 1998, keď sa tlačová agentúra rozhodla zrušiť miesto vo Washingtone. Mal teda dostatok príležitostí spoznať krajinu z jej oficiálnejšej stránky, ale aj neverejne. Novinárske pôsobenie využil neskôr (2001) na napísanie knihy Washington – Sedem rokov v centre moci, ktorú Literárny fond ocenil prémiou a Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov cenou.

Kořínkove reportáže s prímesami impresií sú na rozdiel od tých takzvane typických akosi menej dynamické, ospanlivejšie, so slnkom v očiach. Ešte aj scény ako z akčných filmov opisuje pokojne, venuje sa svojim úvahám a faktom pridáva nové hodnoty, čo pôsobí trochu starosvetsky... Ako sa v textoch ukáže, Amerika nie sú len supermikročipy, rýchle občerstvenie, bohatstvo, ale aj miesta, kde sa čas zastavil, paradoxy, o akých sa nám ani nesníva, bieda a lesk popri diaľnicach a v centrách miest, nedostatok taxíkov, svojskí sudcovia, zľahčovanie historických prešľapov, miesta, kde kone vyhrali nad ľudskými snahami a iné. Kořínek chápe, nevysmieva sa, len vtipne glosuje. Zároveň dokáže byť mimoriadne vážny. V tejto súvislosti neprekáža ani menej organická kapitolka o najväčšom nukleárnom bombovom pokuse v rámci studenej vojny medzi USA a ZSSR, ktorý nad Novou zemou uskutočnil Sovietsky zväz.

Autor objavuje možno nie všetkými superlatívmi ligotajúcu sa históriu genia loci, alebo prírodné úkazy, ľudské osudy. Nečaruje duchaplne so slovíčkami ani nevykresľuje obrazy zašlých amerických čias dopodrobna, jeho pero je viac novinárske, zato však po formálnej stránke je spisovateľsky svojský. Pre náročnejších čitateľov je to ideálny spoločník na dovolenku.

Do Ameriky? Možno aj tam. Až sa tam cez všemocného imigračného úradníka prepracujete, potom pozorne sledujte tabuľky pri cestách. Na niektorých sa totiž píše: Každé stretnutie s pumou ohláste rangerovi!

Stretnutie s Kořínkovou Amerikou ale nie je nebezpečné. Je prítulné.

Ľuboš Svetoň