Recenzia
Michaela Geisbacherová
27.06.2008

Životopisy slávnych filozofov - Diogenes Laertios

Diogenes Laertios: Životopisy slávnych filozofov

Bratislava, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2007

Preklad Miloslav Okál

            Písaniu životopisov filozofov sa venovali predstavitelia viacerých antických filozofických škôl, tie sa však, žiaľ, nezachovali. Zachovalo sa však dielo Diogena Laertia, ktoré je kompiláciou na základe stratených spisov. Laertios sa tak stal autorom jediných zachovaných dejín gréckej filozofie.

Druhé vydanie Životopisov slávnych filozofov, so zasväteným úvodom prekladateľa Miloslava Okála, ponúka slovenskému čitateľovi portréty najvýznamnejších starogréckych filozofov. Pútavo a neakademicky sa oboznámime s biografickými údajmi – menom a pôvodom, jeho štúdiom, príslušnosťou k filozofickej škole, filozofickými názormi a významnými činmi. Potom nasleduje charakteristika s opisom  telesných a duševných vlastností  prostredníctvom rôznych anekdot, ako aj údaje o sexuálnom živote a o vzťahoch k ľuďom všeobecne. Životopisy sú zakončené údajmi o smrti, pripojené sú aj súvisiace dokumenty – testamenty a listy pred smrťou, ako aj náhrobné nápisy či epigramy.

Medzi najcennejšie texty patrí životopis Epikura, ktorému je venovaná celá X. kniha. Epikurova literárna pozostalosť sa nám nezachovala a jeho učenie poznáme predovšetkým vďaka Diogenovi Laertovi; preto patrí medzi najdôležitejšie časti jeho životopisov. Ďalej je to Pythagorov životopis, ktorý je spomedzi ostatných dochovaných životopisov najtriezvejší, životopis Zenóna, zakladateľa stoicizmu, životopis Diogena zo Sinopy, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie v knihe, ako aj životopis akademického odpadlíka Bióna z Borystenu spolu s básňou Diogena Laertia, v ktorej zosmiešnil jeho konvertovanie pred smrťou. Naopak, málo pozornosti sa dostalo Herakleitovi a Xenofanovi, ktorí by si vzhľadom na svoju dôležitosť v dejinách filozofického myslenia zaslúžili väčšiu pozornosť.

Životopisy slávnych filozofov neboli jediným dielom Diogena Laertia. V Životopisoch sa zmieňuje o svojej prvej zbierke Rozmanitých veršov, z ktorej do svojho druhého diela Životopisov slávnych filozofov prevzal 50 epigramov a básní.

Toto unikátne dielo, od ktorého napísania uplynulo vyše dvetisíc rokov, stále oslovuje nové generácie čitateľov. Jeho nové – druhé vydanie je veľkým prínosom pre všetkých, ktorí sa radi vydávajú po stopách antickej minulosti, ako aj pre milovníkov dejín gréckej filozofie.

Michaela Geisbacherová