Predstavuje jej majiteľ Igor Bukovský

Edičná činnosť Ambulancie klinickej výživy
Adresa: AKV, Mýtna 5, 811 07 Bratislava
tel./fax: 02/577 866 26
e-mail: akv@akv.sk
www.akv.sk
Majiteľ:
Igor Bukovský
Vznik: 2004
Zameranie, profilové edície: publikácie o výžive a zdraví
Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Belimex, Pemic, Panta Rhei, Martinus, Modul.
* Koľko titulov ste vydali od vzniku?

– Štyri.
* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2009?

– Vydať knihu Teraz to zíde – pravdy a klamstvá o chudnutí v slovenskom a českom jazyku.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– To závisí od kritérií. Knihu Teraz to zíde – pravdy a klamstvá o chudnutí považujem za svoju doteraz najlepšiu knihu, pokiaľ ide o obsah a grafiku. V predaji láme rekordy moja dávna útla knižka Miniencyklopédia prírodnej liečby, ktorej sa v Čechách a na Slovensku predalo vyše 400 tisíc kusov a bola preložená do maďarčiny a niekoľkých ďalších jazykov. V mojej vlastnej produkcii je však najúspešnejšou knihou Návod na prežitie pre muža, ktorej – hoci je to kniha dosť výpravná – sa za dva roky predalo na Slovensku takmer 45 tisíc a v Čechách 15 tisíc kusov.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Ešte ma možno len čaká J

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Skratka, akou idú za čitateľským úspechom niektoré vydavateľstvá: vydávajú príliš veľa prekladov zahraničných kníh, ktoré sú obsahovo a emočne na úrovni povrchného bulváru a lacného komiksu. A ešte to zdôvodňujú tým, že vlastne pomáhajú, aby ľudia vôbec čítali. Neviem, či by nebolo lepšie, keby sa ľudia, namiesto čítania niektorých kníh radšej rozprávali, hrali alebo išli na prechádzku do lesa J

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Nezasahovanie štátu, transparentné hodnotenie predaja a nezávislé oceňovanie vydaných knižných titulov. Slovensko je však príliš malé na to, aby tu také niečo fungovalo naozaj objektívne.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Nemám rád nesplnené sny. Kniha Návod na prežitie pre muža je prvým dielom mojej zamýšľanej série, ktorá by mala pokračovať titulom Návod na prežitie pre ženu, a potom knihou pre dieťa, pre seniorov a pre športovcov.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Sledujem ich pozorne a viem z nich získať veľa dôležitých informácií. Nanešťastie však hovoria iba o malom segmente literatúry.

* Akú knižku práve čítate?

– Keď mám cez víkend čas, čítam príbeh Martiny Moravcovej Martina s rodokmeňom Evy. Pri večeri si podľa nálady čítam knihu citátov americkej právničky a komentátorky Ann Coulter If Democrats had any brains, they would be Republicans (Ak by mali demokrati aspoň nejaký mozog, boli by republikánmi) alebo knihu Moudrost a vtip Oscara Wildea. A zaspávam najnovšie s Jennifer Aniston J

Za ostatné roky ma veľmi zasiahla kniha Dušana Dušeka Zima na ruky a kniha Mathiasa Junga Malý Princ v nás. A netrpezlivo čakám na prvý ohlasovaný román Daniela Heviera.

Obálka Hneď to bude

Recepty a odporúčania MUDr. Igora Bukovského na správnu životosprávu a predovšetkým zdravé stravovanie si získali už veľa nadšencov a nasledovateľov vďaka viacerým jeho publikáciám a odborným článkom. Najdôležitejším argumentom, ktorým presvedčí milovníkov čabajskej klobásy a iných údenín, že nimi obložený stôl alebo tanier vedie  prinajlepšom do ambulancie, je jeho postoj k životu. Sám je príkladom toho, že správne zostavený jedálny lístok môže zlepšiť kvalitu života. Ak aj vy chcete ozdraviť svoje škodlivé stravovacie návyky, Igor Bukovský vám venuje publikáciu Hneď to bude! s vlastnoručným venovaním, s receptami Pavla Liptáka a krátkymi portrétmi viacerých hostí. Stačí poslať kupóny AKV z 11. strany k nám do redakcie do 15. apríla.