predstavuje jeho riaditeľ Mgr. Ing. Slavomír Slávik

Predstavujeme edičnú činnosť Slovenského evanjelizačného strediska

Adresa: P.O.BOX 104

814 99 Bratislava 1

tel./fax: +421 2 544 32 861

e-mail: evs@evs.sk

www.evs.sk

Riaditeľ/majiteľ: Mgr. Ing. Slavomír Slávik

Vznik: 1993

Zameranie, profilové edície: kresťanská literatúra

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Naše tituly  distribuujeme do kníhkupectiev s prevažne kresťanskou literatúrou. Hlavná časť predaja je priamo door to door cez objednávky ľudí. Literatúru ponúkame v našich ponukových a informačných listoch, na ktoré ľudia reagujú.

* Koľko titulov ste vydali od vzniku, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Od nášho vzniku sme vydali 40 titulov, z toho 6 kníh slovenských autorov. Zopár titulov sme vydali v rómskom jazyku. Chcem podotknúť, že nie sme klasickým vydavateľstvom, ale skôr misijnou organizáciou. Vydávanie kníh je jednou z našich mnohých aktivít. Produkujeme rozhlasové relácie, TV dokumenty, pripravujeme konferencie, semináre, korešpondenčné štúdium Biblie, pravidelne navštevujeme väznice, rómske osady a pod... 

Zo slovenských autorov chcem upozorniť na autorku Kristínu Royovú. Je najprekladanejšou slovenskou spisovateľkou. Jej knihy sú podľa posledných informácií preložené do 33 svetových jazykov a stále sa prekladajú jej ďalšie tituly. My sme od nej vydali: Bez Boha na svete, Ako kvapôčka putovala a Výber z piesní sionských. Mnohí túto autorku nepoznajú, pretože písala predovšetkým duchovnú literatúru, za čo ju v období komunizmu nespravodlivo kritizovali a vyškrtli ju z dejín slovenskej literatúry.  

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2006? 

– Roku 2006 sme vydali 5 titulov: John Claypool Stopy lásky – o sile niesť utrpenie, C. O.  Rosenius Odpustenie hriechov, Brat Andrej Božie volanie Ján Brozman Jedna je cesta a Kristína Royová Výber z piesní sionských.

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2007 a ako sa vám ich podarilo splniť?

– Na vlaňajší rok sme si naplánovali vydať dve knihy. Prvou je kniha od Charlesa Sheldona  V Jeho šľapajach – to je taká zlatá kniha kresťanskej literatúry, ktorá bola prepracovaná do súčasného jazyka. Na svete sa jej dosiaľ predalo viac než 15 miliónov kusov.

Druhým titulom je Tu som, pošli ma, táto kniha rozpráva inšpirujúci životný príbeh Jonathana Gofortha, ktorý sa stal misionárom v Číne. Obidve knihy sú v predaji.

* Aké sú vaše plány na rok 2008?

– Roku 2008 chceme vydať dva tituly: prvým je Ak chceš kráčať po vode, musíš vystúpiť z lode od J. Ortberga. Táto kniha je písaná sekulárnejším jazykom a je o strachu a odvahe. Vychádza z biblického príbehu o Petrovi, ako kráčal po vode. Keď Ježiš povedal Petrovi, aby z lode vystúpil, on to spravil. Zažil to, na čo sa iní neodvážili. Kráčal po vode. Potom si uvedomil búrku okolo seba, začal sa báť a začal sa topiť. Vtedy mu Ježiš podal ruku a zachránil ho. Zasa zažil to, čo ostatní z lode nezažili. Nemali odvahu. Nezažili kráčanie po vode, ani to, keď Boh zachraňuje človeka. Druhou knihou, ktorú sa chystáme vydať je kniha anglického autora Nicka Pollarda Kresťan hlavou a srdcom.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– Ťažká otázka. Je ich veľa. Pre nás je najlepší ten titul, ktorý je kvalitný a zároveň oslovil najväčší počet ľudí. Veľmi úspešné boli praktické knihy o manželstve Láska a manželstvo a Učíme sa spolu radostne žiť a tiež kniha krátkych zamyslení nórskeho autora Øivinda Andersena Pri prameni, alebo príbeh z džungle Dieťa pokoja, ale mohol by som pokračovať ďalej.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Vážne si myslím, že takú knihu sme nevydali. Každý titul niekoho oslovil a to je naším cieľom. V našom logu máme: „Šírime dobrú správu“. To je pre nás to podstatné, a nie komerčný úspech. 

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Nerozmýšľame len komerčne, preto nás knižný trh trápi menej ako tých, ktorí musia produkovať zisk. Časť našich kníh dávame za nižšie ceny sociálne slabším ľuďom, alebo napr. Slovákom v Srbsku a Rumunsku. Pre naše tituly sa snažíme hľadať sponzorov. Naším cieľom je, aby si každá kniha zarobila na seba, čo sa nám s väčšími či menšími úspechmi darí.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Nie som odborník na slovenský knižný trh. Je ťažké zarobiť si vydávaním a predajom kníh, ktoré sú zamerané na užšiu skupinu ľudí. Zároveň si nemyslím, že je až tak celkom pravda, že ľudia málo čítajú. 

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Vydávať kresťanskú literatúru, ktorá uspeje aj na sekulárnom trhu. V USA sa to deje, Európa je ale úplne iná.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Asi ako každý triezvejšie rozmýšľajúci človek. Nezaručujú kvalitu. Kto však rozhoduje, čo je kvalita? O tomto by sme mohli hovoriť dlho.

* Akú knižku práve čítate?

– Švédsku knihu I lammets tegn, autor  Magnus Malm, a  knihu anglického autora Dicka Keyesa Seeing through Cynicism.