Renato Magát | Antónia Mačingová | Diana Uríčková a Miroslav Karpaty | Igor Bukovský

Štyrom autorom nových publikácií a odborníkom na zdravú výživu sme položili otázku, aký je podľa nich ideálny koncept zdravého stravovania.


Renato Magát (1968) pracoval v oblasti reklamy a marketingu, momentálne píše kuchárske knihy pre vydavateľstvo Príroda, najnovšie sú Babičkine polievky, omáčky a prívarky a Babičkine jedlá bez mäsa.Ako samotný názov prezrádza, edícia Babičkine... je založená na klasickej kuchyni našich starých mám. Vyrastal som v dobe, keď sa varilo iba takto, to sa na vás nalepí a už nepustí. Samozrejme, nestravujem sa iba klasickou babičkinou kuchyňou. Milujem taliansku, francúzsku či mexickú kuchyňu.

Medzi hlavné výhody tohto stravovania patria najmä chuť a použité ingrediencie. Domáce cestoviny, majonéza, bujón, lístkové cesto, džemy, kompóty... To v obchodoch nenájdete. Strávite síce v kuchyni viac času, ale výsledok stojí za to. A nevýhoda? Vraví sa, že naša klasická slovenská kuchyňa je nezdravá, ťažká. Je to pravda iba v tom prípade, ak neviete, koľko toho zjesť. Myslím si, že naše telo je jeden úžasný „stroj“ a dáva nám prostredníctvom chute najavo, čo potrebuje. Lenže často potom nastúpi na scénu naše horšie ja a povie si, prečo by som si mal dať iba dve knedličky, keď si ich môžem dať šesť?

Varím a recepty zbieram od svojich desiatich rokov. Najprv som ich hľadal v našej rozvetvenej rodine a po čase aj v starých kuchárskych knihách, ktorých už mám toľko, že sa mi ledva zmestia do domu. Pokračujem v písaní kuchárok z tejto edície a nedávno som dokončil knihu 100 najslávnejších múčnikov a iných dobrôt, ktorú už môžete nájsť v kníhkupectvách.

V tejto uponáhľanej dobe sme sa naučili variť najmä z polotovarov a nakupovať zväčša nie vždy kvalitné potraviny v hypermarketoch, pretože je to pohodlné. Nerozmýšľame pri tom, akú výživnú hodnotu majú. Zelenina a ovocie, ktoré k nám cestujú stovky kilometrov a dozrievajú v kamiónoch. Balené mäso zo zvierat, ktoré nevidia denné svetlo a sú kŕmené neprirodzenou stravou s jediným cieľom – čo najlacnejšie a najrýchlejšie vyprodukovať sviečkovicu, karé, roštenku, pliecko či veľké kuracie prsia. Ja nakupujem na trhoch. Mám už svojich osvedčených predajcov a viem, čo kupujem. Skúste to aj vy.