V nákupnom centre Hron na bratislavskom sídlisku Dolné hony otvorili koncom vlaňajšieho roka kníhkupectvo LAMPÁŠ (Dudvážska 5, 821 07 Bratislava, tel.: 02/ 5263 5627). Novú predajňu nám predstavuje jej pracovník Petr Kvanta.

• Prečo ste si zvolili názov Lampáš?
– Lampáš symbolizuje svetlo, chceme, aby svietil ľuďom aj tu na okraji mesta. Kniha má byť svetlom, ktoré im ukazuje cestu za poznaním. Vzhľadom na to, že široko-ďaleko tu nie je kníhkupectvo, mohli by sme pritiahnuť čitateľov. Zatiaľ sa iba rozbiehame, ale návštevníci nákupného centra nás už zobrali na vedomie a začínajú prichádzať častejšie.

• Kto sú najčastejší zákazníci a kedy je kníhkupectvo otvorené?– Najradšej nás navštevujú ženy s deťmi, dôchodcovia, ktorí nechodia tak často do mesta, ale aj ľudia, ktorí pracujú v centre, ale nestihnú zájsť do kníhkupectiev. Už máme aj stabilných klientov, vyhľadávajú novinky alebo konkrétne knihy. Na požiadanie im tituly zháňame a zaraďujeme ich v predajni medzi rezervované. Sú vďační, že sme s knihami prišli až sem. Predajňa je otvorená denne, teda aj v sobotu a nedeľu od 9.00 do 19.00

• Aká je vaša ponuka?
– Snažíme sa o pestrosť, máme dobrý výber kníh pre deti, beletriu pre ženy, ale na svoje si prídu všetci. Nechýba ani literatúra faktu, história, jazykové slovníky, obrazové publikácie, hobby literatúra, ezoterika, či turistickí sprievodcovia. Niektoré knihy máme aj v češtine a knihy o Slovensku sú aj v nemčine. Zároveň ponúkame aj knihy so zľavou (momentálne 10 %), najmä náročnejšiu literatúru a ocenené tituly, hodnotnú klasiku. Napriek odporúčaniam bol doteraz záujem o tieto tituly minimálny, čo ma osobne veľmi mrzí.

• Predávate aj doplnkový tovar?
– Prednosť dávame knihám, ale máme aj niekoľko glóbusov a zopár titulov CD. Šetríme priestor.

• O čo je v kníhkupectve najväčší záujem?
– Začnem tou najvďačnejšou kategóriou – deťmi. Najlepšie sa predáva kniha Môj Macík, potom nasledujú rôzne zošity pre predškolákov – Zábavné učenie, Úlohy pre predškolákov, Veľká kniha úloh pre predškolákov, ďalej rozmanité maľovanky a Obrovská kniha aktivít s nálepkami. Populárny je aj T. Brezina (Klub záhad, Prípad pre teba a Tigrí tím). Z odbornej literatúry sme boli úspešní s jazykovými slovníkmi a prekvapivo dobre sa predával Slovník rusko-slovenský a slovenskoruský (Mikula) a Nová encyklopédia rybárstva (Vydavateľstvo Slovart). Z hobby literatúry vedú kuchárky, najmä Babičkina kuchárka (Fortuna Libri). Mužov priťahuje téma mafie (Mám v pätách mafiu, Môj otec mafián, vyd. Slovenský spisovateľ, V tieni mafie, Ikar) a séria kníh o Bratislave z Vydavateľstva Marenčin PT, u nás sa najlepšie predávalo Búranie Podhradia. Ženy upútal exotický Púštny kvet (Ikar), Modrý mesiac, Navždy (Vyd. Slovart) a od osvedčenej autorky slovenských ženských bestsellerov T. Keleovej-Vasilkovej Ranč u starého otca (Ikar). V ostatnom čase stúpol záujem o tituly z vydavateľstva Evitapress.

• Čo by ste zaželali novému kníhkupectvu?
– Predovšetkým takých zákazníkov, ktorých by zaujali hodnotné knihy, ktorí by nám dôverovali a obracali sa na nás s uskutočniteľnými požiadavkami. Usilujeme sa s každým návštevníkom hovoriť, pomôcť mu pri výbere, poradiť. Veľa závisí od toho, či bude čitateľ spokojný a vráti sa opäť k nám. Chceme dokázať, že aj malé kníhkupectvo na okraji mesta môže byť kvalitné. Trápi ma, že veľké kníhkupecké siete vezmú celý náklad avizovanej novinky či bestselleru a nám malým sa ujde zvyšok, ale až vtedy, keď opadne najväčšia vlna záujmu. To by sa malo zmeniť a dúfam, že sa to raz stane.