Laureátom ceny Anasoft litera v roku 2007 sa stal prozaik Marek Vadas (1971) za zbierku poviedok Liečiteľ. Tá vlani vyšla vo vydavateľstve KK Bagala už v 5. vydaní.


Prečo má kniha podľa vás stále taký úspech?

To sa neodvažujem hodnotiť. Snažil som sa písať príbehy, ktoré som síce zasadil do exotickej kulisy, ale ktoré by sa mohli odohrať kdekoľvek na svete. Dôkazom je aj reakcia nemeckého prekladateľa – pri poviedke, ktorá sa podľa mňa najdôslednejšie drží kamerunských reálií, bol až do konca presvedčený, že sa odohráva na Slovensku a hovorí o rómskej problematike.

Ste na Liečiteľa spomedzi svojich kníh najviac pyšný? Je to vaša „srdcovka“?

S každou svojou knihou som ex post nespokojný. Keď sa k nej dostanem na čítačkách, s hrôzou zisťujem, čo všetko by sa z textu dalo vyhodiť a doplniť, objavujem vety, v ktorých to škrípe, predstavujem si jednoduchšie spojenia, inú skladbu vety, či dokonca iný vývoj zápletky. Každý text by sa dal opravovať donekonečna, ale raz sa s ním musím rozlúčiť a odovzdať ho vydavateľovi. Vtedy si začína žiť vlastným životom, už naň nemám žiaden dosah a dokončí ho čitateľ. Kniha je hotová až po prečítaní a autor môže len dúfať, že sa jej podarí s čitateľom komunikovať, klásť otázky alebo zanechať aspoň stopu.

Kedy ste boli naposledy v Afrike a za akým účelom?

Vrátil som sa v novembri. Sprevádzal som filmárov, ktorí pripravujú dokument o porovnaní mágie a sveta ľudových liečiteľov v strednej Európe a strednej Afrike. Vodil som ich po starých kráľovstvách a zoznámil ich s miestnymi čarodejníkmi. Počas dvadsiatich rokov, čo navštevujem Kamerun, bola táto krajina vždy oázou pokoja, ale situácia sa, bohužiaľ, aj tu výrazne komplikuje. Prezident už vďaka vysokému veku ďalšie volebné obdobie nezvládne a k politickej nestabilite sa pridali útoky nigérijských islamistických militantov z Boko Haram na severe krajiny. Tie sa môžu stať rozbuškou obrovského konfliktu zasahujúceho celý stredoafrický región.

Na čom v súčasnosti pracujete?

Pokračujem v poviedkach s podobnou atmosférou ako v knihách Liečiteľ a Čierne na čiernom. Okrem toho sa pokúšam o (na moje pomery) dlhší text zo slovenského prostredia. Termíny sú ale zatiaľ v nedohľadne.