Čím žije literatúra

Čím žije literatúra

V tomto ročníku venujeme pravidelnú rubriku ankete, v ktorej sa môžu spisovatelia, výtvarníci a ostatní tvorcovia kníh vyjadriť k súčasnej situácii našej literatúry a knižnej kultúry. Ponúkame priestor všetkým, ktorí spoluvytvárajú toto kultúrne spoločenstvo, no predovšetkým oslovujeme autorov, ktorí vlani dosiahli nejaký pozoruhodný tvorivý výsledok alebo zaznamenali nejaký úspech, napríklad ocenenie v súťaži.

Dnes na naše anketové otázky odpovedá prozaik Peter Jaroš, ktorý získal Cenu Slovenských pohľadov 2007 za prózu.

  • Stáva sa podľa vás slovenská literatúra ostrovom samým pre seba, alebo sa jej darí  prenikať do každodenného života?

– Slovenská literatúra je síce do značnej miery kultúrnym ostrovom, ale s viacerými  spojeniami a prienikmi do každodenného života, ak to možno takto všeobecne pomenovať. Chcel by som však hovoriť aj konkrétnejšie. Nielen, ale aj preto, že sú knihy drahé, navštevujem dosť pravidelne niekoľko knižníc, verejných aj odborných, a mnoho kníh, o ktoré mám záujem, si požičiavam. Väčšinou je to najnovšia slovenská literatúra. Vždy som príjemne prekvapený, koľko ľudí, mladých aj starších, tieto knižnice navštevuje a požičiava si aj najnovšie knihy od slovenských autorov. Viem to podľa toho, že na niektoré tituly musím čakať dva aj tri týždne. A ďalej, aj keď sú dnes knihy drahé, kupujú sa a ľudia sa nimi obdarúvajú, lebo, paradoxne, sú to už aj po materiálnej stránke hodnotné dary. Knihy sa stali, obrazne povedané, duchovnými šperkami.

Z vlastnej skúsenosti viem, že keď sa podľa nejakej knihy nakrúti televízna inscenácia alebo celovečerný film, knihe to veľmi prospeje. Zvýši sa po nej čitateľský dopyt a pravdepodobne vyjde aj jej nové vydanie. Samozrejme, že nemôžem nespomenúť Slovenský rozhlas, ktorý je naším najväčším vydavateľstvom. Jeho úloha pri šírení nielen slovenskej literatúry je nenahraditeľná, lebo jeho prostredníctvom sa umelecké slovo dostáva každodenne k tisícom poslucháčov. Toto sú len niektoré prieniky, ako sa aj slovenská literatúra dostáva k ľuďom. O každom z nich  by sa dalo dlho diskutovať, ale to asi nie je predmetom tejto ankety, hoci taká diskusia by bola potrebná a je dokonca naliehavá.

  • Čo vám v našom slovenskom literárnom živote chýba, ako by sa mohla zlepšiť cesta od tvorby k jej príjemcom?

– Slabá propagácia slovenskej literatúry je dnes evidentná. V najmasovejších denníkoch je literárna kritika, literárna recenzia pôvodnej slovenskej knihy vzácnosťou. Bežný čitateľ, až na výnimky, nečíta nízkonákladové odborné literárne časopisy, a preto mu chýba základná informácia, a teda aj orientácia o súčasnej slovenskej literatúre, o autoroch a knihách, ktoré vydávajú. Chýba mu hodnotová orientácia, a tak vlastne, až na výnimky, kupuje mačku vo vreci.

Podpis Peter Jaroš