V posledných dvoch číslach sme vás informovali o pripravovaných tituloch niektorých vydavateľstiev. V aktuálnom čísle v rozhovore odpovedá na otázky Albert Marenčin ml. z vydavateľstva Marenčin PT, v samostatnom texte Ivany Hricovej sa dozviete o novinkách z vydavateľstva Albatros Media.
 
Na čo sa môžu vaši čitatelia tešiť?
Pripravujeme niekoľko memoárových kníh. Práve vyšiel Husák v odboji a SNP 1938 – 1945 a spomienky Láska a veda od slávneho slovenského biochemika Jána Vilčeka. Píše o tom, ako sa mu podarilo za 25 rokov základného výskumu vytvoriť liek, na ktorom úžasne zbohatol a ako potom ďalej podporoval výskum. Jeho manželka spravuje nadáciu, ktorá zasa podporuje umenie. Časť života prežil v Bratislave, kde vyštudoval lekársku fakultu.

Aktuálne pripravujeme knihu rozhovorov Juraja Mojžiša s Albertom Marenčinom. Bude sa volať Horká chuť storočia. Vlastne to nie je rozhovor, ale akési dumanie či monológy autorov na rôzne témy. Ide o prierez názorov, spomienok a pocitov z uplynulých sto rokov. Pripravujeme reedíciu rozhovorov Alberta Marenčina s Júliusom Jakobym Košický pustovník, životný príbeh Vasila Biľaka Vasil Biľak – zradca a kolaborant? Málokto dnes vie, že Biľak zohral v istom období veľmi pozitívnu úlohu…
 
Vážne?
Mám na mysli vojnové roky, povstanie a neskôr, v šesťdesiatych rokoch, bol Biľak jedným z osvietených, liberálnych straníckych funkcionárov. Filmári naňho v dobrom spomínajú. Za jeho pôsobenia sa podarilo nakrútiť mnoho vynikajúcich filmov, necenzurovalo sa takým spôsobom, ako bývalo zvykom. Knihu píše mladý historik Peter Jašek. Chystáme tiež dve knihy o bratislavskej bohéme Zlatá bohéma (1920 – 1938) Medzi snom a skutočnosťou (1938 – 1945).
 
Kto je autorom?
Literárny historik Martin Vašš, ktorý sa tejto téme venuje niekoľko rokov. Bratislavskú bohému dvadsiatych a tridsiatych rokov charakterizujú stretnutia spisovateľov a umelcov na čele s Tidom Gašparom pod viechami a od nástupu nadrealistickej skupiny Avantgarda 38 dominovali básnici a výtvarníci v moderných bratislavských kaviarňach.
 
Chystáte aj knihu o Vavrovi Šrobárovi, významnej postave medzivojnovej slovenskej politiky. Môžete ju priblížiť?
Je to beletrizovaný životopis, bude sa volať Vavro Šrobár – osudové prevraty 1918 – 1944 – 1948. Autorom je Ľubo Olach, ktorý čerpá aj z rodinných archívov.
 
A čo neskoršie obdobie našich dejín?
Blíži sa 50. výročie šesťdesiateho ôsmeho roku. Novinár Juraj Alner spojil svoje denníkové záznamy s citátmi z dobovej tlače do knihy 1968 – polčas rozpadu komunistického režimu. Pripravujeme pamäti básnika, nadrealistu Vladimíra Reisela Vidím všetky dni. Pôsobil aj v diplomacii, bol šéfredaktorom viacerých časopisov, naposledy normalizačných Slovenských pohľadov. Je to životopis od detstva až po koniec šesťdesiatych rokov s množstvom známych mien a zachytenou atmosférou tej doby. A keď sme pri literatúre faktu, Ivana Havranová spravila Rozhovory s luteránmi.
 
Máte na mysli pokračovanie jej knihy rozhovorov?
Áno, po úspechu prvej knihy Luteráni sa prirodzene žiadalo pokračovanie. Sú tam opäť zaujímavé osobnosti ako Vladimír Petrík, Anka Šikulová, Janko Lehotský, a ďalší, spolu trinásť rozhovorov.
 
Čo chystáte z beletrie?
Zaujímavý je nový román Michala Hvoreckého Trol, ktorý vyjde začiatkom mája. Aktuálne reaguje na internetových trolov, ktorí vytvárajú dezinformačné kampane, vykresľuje zákulisie tohto virtuálneho sveta. Rišo Pupala si po úspešných poviedkach Návštevy splnil svoj sen vydať hrôzostrašné príbehy, a tak vznikla zbierka Čierny zošit. A tiež možno generačnú knihu poviedok Sladký život, o ktorej autorka Jana Micenková hovorí, že sa v jej poviedkach nájde každý, kto si ešte ani po tridsiatke nedokázal nastaviť normálny životný biorytmus. Dokončuje sa preklad knihy Romi A. Cohna Prežil, aby odriekal kadiš o židovskom chlapcovi z ortodoxnej rodiny na Vysokej ulici v Bratislave počas Slovenského štátu.
 
Objavia sa aj nové detektívky?
Katke Holetzovej sme minulý rok vydali Smrť prekliatych s podtitulom „mrazivá slovenská krimi“. Je to tajomný, hrôzostrašný detektívny príbeh zo severu Slovenska, zo zabudnutej osady na konci sveta, kde ešte ľudia dodržiavajú pohanské rituály. Teraz pripravujeme pokračovanie pod názvom Svorka, v ktorom neatraktívny vyšetrovateľ Juhás neštandardnými metódami napokon odhalí páchateľa. Tentoraz sa príbeh odohráva v bývalom detskom socialistickom sanatóriu, kde podľa vzoru Ceausescuových detí vychovávali detských agentov. Mám rád jej písanie, ktoré spĺňa moje predstavy o dobrej detektívke, mystickom až strašidelnom príbehu. Po sérii detektívok Henninga Mankella máme zas nórsku detektívku Lovkyňa šťastia od J. E. Fjella.
 
A ďalšie romány?
Hudobník, zakladateľ Fermaty a ďalších kapiel Tomáš Berka napísal román René. Niečo ako René mládenca príhody a skúsenosti, spomienky na mladícke obdobie dospievania, kedy zažíval erotické zážitky a lásky. Berka už u nás vydal Blumentálske blues, o bratislavskej štvrti pri blumentálskom kostole a bítnickej generácii. Spolu s architektom Jánom M. Bahnom napísali Vily nad Bratislavou, Vily nad Hradom a teraz vydávame ďalšie pokračovanie Vily na Slavíne.
 
Čo detské knihy?
Ročne robíme dve-tri. Práve vychádzajú Dopravné rozprávky od Dany Hlavatej. Pripravujeme Bodkulienku od Maje Kadlečíkovej, Ivana Havranová dokončuje ďalšiu detskú knihu Pavúčikovia miláčikovia. Teším sa aj na historický román Sprisahanie v Prešporku od Michaely Važanovej – to sme ešte nerobili. Pravdepodobne komerčne najúspešnejšie budú mafiánske knihy od Gustáva Murína.
 
S čím prichádza tentokrát?
Práve sme zadali do tlače Tajný denník mafiána – Robert Holub. Našiel sa denník, v ktorom Holub opísal udalosti z mafiánskeho prostredia zo začiatku deväťdesiatych rokov. Denníkové záznamy sú doplnené výpoveďami jeho manželky, ale aj ľudí blízkych podsvetiu. Holub bol zavraždený pred dvadsiatimi rokmi. Od Murína vychádza už tretie pokračovanie cyklu Mafiáni o východoslvenskej mafii – Holub, Borža, Kolárik a ďalší.
 
Máte aj ďalších autorov tohto žánru?
Dostal sa mi do rúk zaujímavý rukopis od človeka, ktorý sa pohyboval v mafiánskych kruhoch a dobre pozná podsvetie. Napísal príbeh podľa skutočnej udalosti s názvom Mafiánsky kuriér. Príbeh hovorí o preprave 500 kíl kokaínu z Peru na Slovensko. Ako to dopadne, nebudem radšej prezrádzať.
 
A čo ženské romány? Tie sú predsa najpopulárnejšie.
Petra Džerengová Nagyová napísala po rokoch nový úspešný román Manželky a tie druhé. Keďže najmä ženy knihy kupujú, čítajú, ale aj píšu, do leta by malo vyjsť niekoľko nových dievčenských a ženských románov. Spolu v tomto jarno-letnom období by sme mali vydať okolo 50 noviniek. Čaká nás teda veľa práce...
 
Iris Kopcsayová