Katolícke knihy smerujú k čitateľom

Katolícke knihy smerujú k čitateľom

O činnosti Združenia katolíckych vydavateľov Slovenska hovorí jeho predseda Jozef MIKLOŠKO

Združenie katolíckych vydavateľov Slovenska (ZKVS) združuje 25 vydavateľov katolíckej tlače. Jeho cieľom je vzájomná spolupráca, informovanosť, výmena skúseností, spoločná reklama a distribúcia kníh. ZKVS založilo roku 1993 osem vydavateľov, dnes sú jeho členmi ekonomicky silnejšie vydavateľstvá – Spolok sv. Vojtecha, Lúč, Dobrá kniha, Don Bosco, Vydavateľstvo Michala Vaška, Karmelitánske nakladateľstvo, stredne veľké vydavateľstvá – Serafín, Nové mesto, Spoločnosť Božieho Slova, no väčšinu, až šestnásť členov, predstavujú malé, niekedy špecializované vydavateľstvá. ZKVS vydáva ročne asi 200 titulov, za 13 rokov existencie je to približne 2500 katolíckych kníh.

* Aké je hlavné poslanie vášho združenia?

– Vo východnom  bloku sme jediným združením takéhoto typu, rovnako je to aj s predajnými výstavami katolíckych kníh, ktoré organizujeme. Pozitívne je, že na Slovensku sa zjednotilo  25 vydavateľov a napriek konkurencii sa usilujú robiť veci spoločne. Som presvedčený, že vydávanie a čítanie kresťanskej, na Slovensku najmä katolíckej literatúry je v súčasnosti potrebnejšie ako predtým. Ak si to neuvedomíme – a generácie pred nami s podstatne menšími možnosťami to dobre chápali, nedopadneme ako štát a národ dobre.

* V čom je osobitný prínos katolíckej literatúry?

– V dnešnom svete, keď väčšina médií upútava ľudí senzáciami a škandálmi, vidím cieľ  ZKVS v tom, že svojou prácou prispieva k šíreniu pravých hodnôt, k vzdelávaniu občanov, k ochrane detí, mládeže a rodiny, a tým k morálnej obrode Slovenska. V našej krajine sa hlási ku kresťanstvu asi 85 percent občanov, napriek tomu Cirkev sa nedokáže presadiť a využiť možnosti, ktoré ponúka sloboda.

* Ako ZKVS uspokojuje záujmy čitateľov?

– Žánrové spektrum kníh vydavateľov ZKVS je široké: od kníh pre deti a mládež,  modlitebné knižky, teologické a filozofické spisy, životopisy svätých, až po romány, spomienkové a historické úvahy. Najväčší záujem je o biografie osobností, o dobrý román, aj o knihy na tému Cirkev v dnešnom svete. Veľký záujem je o cirkevné dokumenty a encykliky, o knihy kardinála Ratzingera, diela F. Riversovej o výnimočných ženách v Biblii, aj o knihy pre deti a mládež. Vlani sme prvýkrát udelili tituly „Kniha roka ZKVS“ v kategóriách: pôvodné dielo, detská kniha, prekladová tvorba a odborná publikácia.  

* Podporuje združenie aj distribúciu kníh z dielne svojich členov?

– Roku 1994 sme pripravili prvú predajnú vianočnú výstavu ZKVS v jedenástich slovenských mestách. Odvtedy sa podujatie ustálilo v Bratislava a Trnave, vlani bolo aj v Prešove. Chceme, aby sa táto myšlienka rozšírila po Slovensku nielen v predvianočnom čase, aby na každej fare, v každej dedine bol človek, ktorý by šíril kresťanskú tlač. Táto činnosť nie je ľahká, môže byť však honorovaná aspoň 25 percentami z ceny predaných kníh, novín a časopisov.  

Ako predseda ZKVS by som chcel pomôcť vytvoriť jedinú celoplošnú distribúciu našich kníh. Naše knihy chceme predávať aj vo svetských kníhkupectvách a chceme spolupracovať aj s inými združeniami a distribúciami. Veľkou rezervou na šírenie a predaj kníh je využívanie internetu. Treba tiež viac organizovať literárne a kultúrne večery, promócie kníh a besedy s ich autormi. Do podpory náboženskej literatúry, sakrálneho maliarstva, sochárstva a iných umení by sa mala viac zapojiť Cirkev.

–r–