Čo kupujú Pezinčania

Čo kupujú Pezinčania

Pezinské Kníhkupectvo VIDEX sa nachádza v centre tohto vinohradníckeho mesta, na Ulici M. R. Štefánika 24 – 26 (tel.: 033/641 2498). O tom, aký je záujem o knihy v meste, som sa porozprávala s jeho majiteľkou Ing. Irenou THEISZOVOU.

*  Aký je charakter vášho kníhkupectva, špecializujete sa na nejakú oblasť?

– VIDEX je univerzálne kníhkupectvo, v našej ponuke prevládajú knihy v slovenčine, časť publikácií máme v češtine. Predvianočný trh sme spestrili ponukou beletrie a knižiek pre deti a mládež v angličtine.

* Čo ponúkate svojim zákazníkom?

– Okrem beletrie ponúkame učebnice pre stredné a základné školy, slovníky – jazykové, tematické, výkladové, právnickú literatúru, počítačové príručky, tituly venované ezoterike, máme pestrý výber kníh z oblasti hobby – zdravý životný štýl, športové cvičenia, kuchárky, príručky pre šikovné ruky a záhradkárov. Oddelenie literatúry pre deti predstavuje širokú paletu kníh od plastických leporel s hračkami až po náučné encyklopédie. Náš sortiment dopĺňa predaj obrazov, glóbusov, pohľadníc, kalendárov, puzzle a videokaziet.

* O aké knihy majú Pezinčania najväčší záujem?

– Favoritom dospelých zákazníkov je zo zahraničných autorov D. Brown, zo slovenskej tvorby je na prvom mieste jednoznačne T. Keleová- Vasilková s románmi pre ženy. Dobre sa predávala aj kniha P. Nagyovej-Džerengovej Chcem len tvoje dobro a populárna knižka E. Sipeky Vysoká škola chudnutia. Nedávno rozvíril pokojnú hladinu na knižnom trhu M. Baťala s titulom Čierna má zelenú. Veľmi dobre sa u nás predávajú knihy z oblasti hobby, stabilný záujem je o kuchárske knihy. Momentálne sú veľmi populárne knihy o feng-šuej a moderné krížovky Sudoku. V lete sa mimoriadnej pozornosti Pezinčanov tešili knižní sprievodcovia z vydavateľstva Ikar, ktorí približujú jednotlivé krajiny sveta.

Hoci deti majú ešte stále záujem o dobrodružstvá a príbehy malého čarodejníka Harryho

Pottera, teraz vyhľadávajú aj ďalších autorov – Erika L´Homma a jeho fantasy príbehy v Hviezdnej knihe (1, 2) a J. Strouda Amulet zo Samarkandu Golemovo oko. Tešíme sa, že najmä staršie deti zaujala séria encyklopédií z vydavateľstva Fortuna Print, konkrétne Lietadlá Vesmír. Občas pripravíme v predajni akciu a ponúkame zákazníkom niektoré tituly so zľavou.

* Ktoré tituly zákazníci u vás márne hľadajú?

– Najčastejšie pociťujeme nedostatok odbornej literatúry, predovšetkým zo stavebníctva

a elektrotechniky. Chýbajú nám aj rozmanité učebnice, najmä pre základné školy, totiž deti občas dostanú v škole roztrhané a neúplné učebnice. Málokedy sme úspešní, keď chceme vyhovieť zákazníkom zaujímajúcim sa o staršie vydania.

* Čo vám najviac sťažuje prácu v kníhkupectve?

– V prvom rade vysoké DPH na knihy a chýbajúce edičné plány vydavateľstiev.

* Aké je vaše želanie pre kníhkupectvo aj pre zákazníkov?

– Budem veľmi rada, keď záujem o knihy v meste pretrvá. Potešilo by ma, keby všetci, ktorí si teraz prídu do predajne len prelistovať knihu, aj si ju mohli kúpiť. Veľmi ma trápi, keď knihu vracajú späť do regálu, lebo si ju nemôžu dovoliť.

VIDEX navštívila Lýdia Čelková