Priatelia veselí a priečni

Kreslila som hrdinov ako vážnych, dospelých, no aj náramne vtipných,“ hovorí ilustrátorka debutu Knihy roka 2019 Radka Čabrádi Tvrdoňová.

 

Čím si vás získal text Evy Urbanovej?

Už len netradičná dvojica dvoch kamarátov jeleňov si ma získala. Akýkoľvek text, čo Eva napíše, je iný ako ostatné a nemusí sa o to ani veľmi snažiť. Keď ma oslovila, či by som jej texty oživila kresbami, veľmi ma to dojalo.

 

Prečo ste si zvolili čiernobielu farebnosť?

Keď už J&K dostali svoju presnú podobu, tak sme nechceli obmedzovať detskú predstavivosť našou farebnosťou.

 

Vaša kresba je akoby poctou klasickej ilustrácii kníh 19. storočia, v ktorom sa na detského čitateľa kládli väčšie nároky. Povedzme Alica v krajine zázrakov. Dá sa aj tam hľadať vaša inšpirácia?

Áno, spomínaný druh ilustrácie, je moja slabosť. Študovala som rytie kovov, staré grafické techniky, preto mám vnútorne blízko k podobnému typu kresby. Milujem napríklad rytiny Hložníka, Brunovského, Polakoviča a milión detailov v ich ilustráciách. Predstavte si len malé poštové známky. Sú to v podstate malé umelecké diela „za babku“. Viem koľko trpezlivosti a presnosti taká výroba oceľorytiny obnáša. Obdivujem takúto precíznu prácu, grafiku si dokážem dlho prezerať a hľadať spojitosti, najmä ak dokáže kresba sama o sebe niečo vypovedať a text ju len dopĺňa.  
 

Ako vznikol váš nápad s nekonečnými „jeleňatými“ parohmi?

Kreslila som ich ako vážnych, dospelých, no pri tom v rôznych polohách a situáciách i náramne vtipných. Tie parohy ich posúvajú do detskej roviny, popletené a neukončené ako symbol nekonečnej fantázie.

 

Spomenuli ste si na vlastný detský svet a dieťa v sebe pri čítaní Jeleňatého a Kravatého? Aký bol ?

Áno, ale možno v inej rovine. Moje detstvo bolo úzko späté so starostlivosťou o zvieratá a práve život v lese (či jaskyni) mi pripomína môj milovaný rodný Nižný Skálnik.

 

Akú máte odozvu u detí a u dospelých?

Verím, že ešte budeme mať možnosť prezentovať knihu verejne, no zatiaľ veľmi dobrú. Ľahko sa deťom číta a páči sa im, akí sú hrdinovia detsky priečni. Moja krstná dcéra si ich aj vyfarbuje.

 

Radka Tvrdoňová (1988)  

Vyštudovala odbor Plošné a plastické rytie kovov na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici, po ktorom pokračovala štúdiom Animácie výtvarného umenia na Pedagogickej fakulte Trnavskej Univerzity. Pracuje v Literárnom a hudobnom múzeu v Banskej Bystrici ako grafička a konzervátorka zbierkových predmetov. Buduje vlastnú značku Čabradka - okrem grafiky a ilustrácii sa venuje rôznym ručným technikám (plstenie, drôtovanie). S Evou Urbanovou tiež napísali a nakreslili príbeh o Františkovi Bezdomovskom pre detský časopis Bublina.  

 

Foto Michal Tvrdoň