Vydavateľstvo Ikar už takmer dva roky prezentuje knihy určené pre vekovú kategóriu mladých dospelých pod edičnou značkou YOLi. Každý mesiac do nej pribudne niekoľko noviniek – vo februári sú to knihy Medená rukavica a Will Grayson, Will Grayson. Viac o edícii prezrádza marketingová manažérka Aneta Korenčíková.

V edícii YOLi doteraz vyšlo okolo 40 titulov. Ktorá kniha alebo autor boli medzi čitateľmi najúspešnejší?

Určite John Green. Jeho knihy zaujali čitateľov azda všetkých vekových kategórií. Príbehy, ktoré píše, sú citlivé, úprimné a napriek zložitým témam neraz s veľkou dávkou humoru. Navyše sú ľuďom blízke. Sám autor priznáva, že ho často inšpirujú osudy iných. Román Na vine sú hviezdy možno označiť za top bestseller v našej edícii. Aj hlavná hrdinka tohto
príbehu Hazel mala v Greenovom živote dôležité postavenie. V skutočnosti sa volala Esther, patrila medzi jeho dôverné priateľky a zomrela na rakovinu, keď mala šestnásť. Podobnú atmosféru má aj kniha Všetky skvelé miesta od Jennifer Nivenovej.  Námet vychádza z jej vlastnej životnej skúsenosti, keď sa v mladosti zamilovala do chlapca, ktorý
sa zabil. Napísať román sa odhodlávala celé roky. Dnes venuje veľa úsilia tomu, aby medzi tínedžermi odtabuizovala tému samovraždy a vyzýva mladých, aby o svojich problémoch hovorili.

Aké novinky pre mladých dospelých chystá vydavateľstvo Ikar v najbližšom období?

Najočakávanejšou novinkou posledných dní bola ďalšia Greenova kniha Will Grayson, Will Grayson, ktorú napísal v spolupráci s Davidom Levithanom. Je to vôbec prvý román s tematikou LGBT, ktorý sa dostal na rebríček najpredávanejších kníh podľa prestížneho denníka NY Times. Pripravujeme tiež jedinečný debut anglickej autorky Nevypovedané, príbeh mladučkej Megan, ktorá po silnom negatívnom zážitku prestane hovoriť a odháňa od seba aj tých najbližších. Kniha sa citlivo dotýka témy sexuality, zároveň podčiarkuje silu priateľstva a puto rodiny. V marci vychádza aj tretia časť úspešnej fantasy série Labyrint: Smrteľná liečba a fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na filmové spracovanie.

Väčšinu vydaných titulov tvorí produkcia zahraničných spisovateľov. Pripravujete v blízkej dobe aj knihu domáceho autora?

Zatiaľ jedinou slovenskou knihou v edícii YOLi je titul Čierna schránka. Talentovaná autorka Nina Protušová začínala na literárnom portáli Mám talent.sk a zaujímavé je, že v čase, keď jej román vyšiel, mala len devätnásť rokov. Už v apríli však plánujeme vydať druhé vydanie knihy Martiny Solčanskej Aprílové dievča, tentoraz s novou atraktívnou obálkou a ako paperback. Táto správa vyvolala medzi našimi mladými čitateľkami veľmi pozitívny ohlas, preto veríme, že príbeh štrnásťročnej Bibiány si nájde svoje verné fanúšičky.