Bulharská kultúra na Slovensku

Bulharská kultúra na Slovensku

Hovorí riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave

Elena ARNAUDOVA je riaditeľkou Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave od roku 2004. Slovensko veľmi dobre pozná, pretože tu študovala na Vysokej škole ekonomickej, roku 1975 absolvovala odbor Ekonomika a riadenie zahraničného obchodu. Keďže v týchto dňoch sa budeme častejšie stretávať s kultúrou toho balkánskeho národa, 13. novembra sa totiž začínajú Dni bulharskej kultúry na Slovensku pod záštitou ministrov kultúry oboch krajín – Stefana Danailova a Mareka Maďariča, požiadali sme pani riaditeľku  o rozhovor.

* Aký bude program Dní bulharskej kultúry na Slovensku?

– Dni bulharskej kultúry sú venované 35. výročiu založenia Bulharského kultúrneho a informačného strediska v Bratislave a zároveň aj nastavajúcemu vstupu Bulharska do Európskej únie. Pripravili sme veľmi bohatý program, ktorý by sme bez pomoci Ministerstva kultúry SR a spolupráce slovenských kultúrnych inštitúcií nemohli realizovať. Usilujeme sa ukázať z každej umeleckej oblasti niečo. Program slávnostne otvárame predstavením bulharského tanečného súboru Nešky Robevovej. Tento súbor je veľmi známy nielen v Bulharsku, ale aj vo svete. V jeho choreografii sa spájajú prvky tanečného folklóru s umeleckou gymnastikou. Komorné kvarteto Celissimo uvedie dva koncerty – v Bratislave a Nitre. V Bratislave privítame svetoznámeho dirigenta Ivana Angelova, operní fanúšikovia si ho možno pamätajú ako hlavného dirigenta Opery SND. Inscenácie, ktoré s bratislavským súborom naštudoval, sú ešte stále v repertoári. Uvidíme ho a počujeme v našom kultúrnom stredisku 14. novembra v programe Portrét .

Bulharské výtvarné umenie priblížia slovenskému publiku štyri výstavy – v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Martine. Predpokladám, že divácky úspešná bude najmä výstava Cyrilika – nová abeceda Európskej únie, ktorej  vernisáž bude už 9. novembra o 10. hod. v Inchebe Expo Bratislava na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka. Výstava potrvá do 12. novembra a jej súčasťou bude workshop študentov z Národnej výtvarnej akadémie v Sofii. Na vernisáži sa zúčastnia študenti a vedúci projektu doc. Kiril Gogov z katedry Knihy a tlačovej grafiky sofijskej Akadémie výtvarného umenia. Pripravili workshop aj na pôde VŠVU v Bratislave. Na príprave tejto prezentácie sa podieľali Národná výtvarná akadémia v Bulharsku spolu s Ministerstvom zahraničných vecí a Ministerstvom kultúry Bulharska v spolupráci s Veľvyslanectvom BR na Slovensku a s Bulharským kultúrnym inštitútom v Bratislave. Výstava ukazuje historický vývoj  cyrilských znakov ako svojráznu písomnú sústavu. Obsahuje 48 originálnych autorských grafických listov (70x100cm), na ktorých sú zobrazené pôvodné bulharské  písomné pamiatky starobulharskej azbuky – cyriliky a hlaholiky, a  súčasné cyrilské písmo v grafickom stvárnení bulharských výtvarníkov. Výstava Cyrilika – nová abeceda Európskej únie v rôznych modifikáciách bude súčasťou prezentácie Bulharska v rôznych európskych mestách v súvislosti s jeho vstupom do Európskej únie 1. januára 2007.

Cieľom výstavy je predstaviť európskemu publiku novú oficiálnu abecedu EÚ a utvrdzovať bulharskú identitu cyriliky ako originálnu písomnú sústavu.

Pre filmových fanúšikov uvedieme päť súčasných bulharských filmov. V Charlie´s centre 14. novembra o 19.00 hod. otvorí túto malú prehliadku film Vyprahnutí. Návštevníci sa po premietaní môžu stretnúť s  režisérom Stanimirom Trifonovom a herečkou Paraskevou Džukelovou. Vo štvrtok 15. novembra o 17.00 hod. ponúkneme divákom film Ukradnuté oči,  po ňom o 19.00 hod.  Mila z Marsu, nasledujúci deň, 16. novembra o 17.00 hod. Georgi a motýle a o 19.00 hod. Lady Zee.

V divadle West uvedú Maroš Kramár a Zuzana Tlučková predstavenie hry bulharského autora Ľ. Peevskeho Krehká nežnosť.

  • Budete prezentovať aj bulharskú literatúru a autorov?

– Rozhodli sme sa uviesť bulharského spisovateľa a dramatika Sašu Serafimova, ktorý zatiaľ slovenským čitateľom nie je veľmi známy, v slovenčine mu vyšla hra Krajčír rozprávok. Verím, že najmä bulharistov poteší prezentácia Balgarsko-slovaškigo razgovornika (Bulharsko-slovenskej konverzácie) za účasti autoriek Dr. Katariny Sedlakovej a Daniely Konstantinovovej. Predpokladám, že na takúto publikáciu dlho čakajú záujemcovia o bulharčinu, pretože posledné desaťročia podobná práca na Slovensku nevyšla. Túto publikáciu môžete dostať v Bulharskom kultúrnom inštitúte. Viacerí bulharskí autori dostanú priestor v Slovenskom rozhlase a v niektorých literárnych časopisoch.

  • S akými bulharskými osobnosťami sa môžeme počas týchto dní kultúry ešte u nás stretnúť?

– Privítame aj ministra kultúry Bulharskej republiky Stefana Danailova, ktorý slovenskej kultúrnej verejnosti nie je neznámy, keďže hral v mnohých bulharských filmoch. Slovenskí diváci ho poznajú najmä z bulharského televízneho seriálu Na každom kilometri. Určite v delegácii s ním prídu aj iné významné osobnosti bulharského kultúrneho života, ale bohužiaľ zatiaľ neviem ich mená.

  • Koľko dní budú trvať Dni bulharskej kultúry?

– Podstatná časť Dní bude trvať síce len týždeň, ale pripravili sme toľko podujatí, že vtesnať ich do jedného týždňa bolo nemožné (napríklad pre výtvarné výstavy je to veľmi krátky čas),  a tak naše dni budú pokračovať nielen do konca novembra, ale ukroja si aj z časti decembra. No ak mam byť úprimná, pre mňa je každý mesiac, každý deň, keď máme nejaké podujatie, sviatkom bulharskej kultúry.

Za rozhovor ďakuje Emil Kudlička