Ovečky v čerešňovom sade, víťaznú poviedku literárnej súťaže o pôvodnú poviedku pre deti, napísala Žilinčanka Katarína Mikolášová (1963), autorka básnických zbierok Snívanie spod kože či Vyzliekam sa z času, ale aj štyroch kníh pre detských čitateľov.

Čo bolo impulzom pre zapojenie sa do súťaže vydavateľstva Perfekt?

Na súťaž ma upozornila spisovateľka Toňa Revajová. Zaujalo ma, že poviedky hodnotia deti, kriticky sa k nim vyjadrujú a získam takmer okamžite spätnú väzbu. Niečo podobné som vyskúšala už pri knižke Frčka Huláková z Vyšných Krkahájov. Text som dala čítať žiakom jednej školy v Žiline predtým, ako knižka vyšla. Deti boli rôzneho veku, vyjadrili sa písomne a niektoré kritiky som potom v knižke uverejnila. Deti sú pozorní čitatelia a úprimní hodnotitelia. Od trinásťročného chlapca som dostala aj známku – 2/3! Pripustil však, že „mladšiemu čitateľovi sa kniha môže páčiť viac, niekomu dokonca aj na jednotku“. :-)

Na akú tému si sa zamerala?

Veľká časť poviedok pre školákov sa odohráva v školskom prostredí, ktoré mi nie je veľmi blízke, nepohybujem sa v ňom a ani moje deti už dávno nie sú školáci. Preto som zvolila vidiecke prostredie, ktoré dôverne poznám. Téma je možno už klasická – človek, ktorý je určitým spôsobom iný ako ostatní, býva terčom ohovárania a posmeškov, ľudia si o ňom vytvárajú rôzne povery alebo hrôzostrašné historky a často tým strašia aj deti. Samozrejme, napokon nič z toho nie je pravda. Aj nedávno som náhodou počula okoloidúceho dedka s asi štvorročným vnúčikom: „Poslúchaj, lebo ťa tamten ujo vezme do vreca!“ Tému som sa snažila podať s humorom a aj s troškou napätia.

Po knihách veršov je tu znova tvorba pre deti, pripravuješ knihu pre ne v blízkej budúcnosti?

Deti rady vymýšľajú. Chodievam na besedy s nimi a často spolu tvoríme príbeh či rozprávku. To ich vždy najviac zaujme. Aj ja pre ne vymýšľam veľmi rada. Od roku 2004 mi vyšli postupne štyri knižky pre deti. Prvá z nich je zbierka básničiek a riekaniek Veselé básničky pre múdre detičky, ktorú odporúčalo Ministerstvo školstva SR ako doplnkovú literatúru pre prvákov. Ďalšie sú rozprávkové. Žiline a jej okoliu je venovaná knižka Oriešok večnej krásy, príbehy z Horehronia sú zase v Odvážnom Bruskovi. Teraz pripravujem ďalšiu rozprávkovú knižku, opäť s „vlastivedným“ zameraním – bude to príbeh o rôznych bytostiach, ktoré sa pohybujú v Bojniciach, na Bojnickom zámku a v blízkom okolí. Hlavní hrdinovia sú búbeli Tľapšucha Bubľavá, Kalcid Hustofúz a ďalší. Kto sú to búbeli, dozviete sa v knižke!