Čarovný svet kníh

Čarovný svet kníh

Vo februári pribudlo v centre Bratislavy nové kníhkupectvo. Na Medenej ulici č. 33 (811 02 Bratislava) si otvoril milovník dobrých kníh Ondrej POLÁK Kníhhkupectvo u Bandiho. Nedávno ste ho mohli stretnúť „za pultom“ v neďalekom – dnes už bývalom – Karmelitánskom kníhkupectve. Teraz má už svoj vlastný knižný raj, ktorý mu práve spestruje výstavka olejomalieb.

* Na akú literatúru sa budete vo svojom kníhkupectve orientovať?

– Predovšetkým chcem ponúkať kvalitnú literatúru v slovenčine a češtine (pôvodnú

i prekladovú). Na malom priestore predstavujem zaujímavé i polemické publikácie najmä z oblasti filozofie, náboženstva, vedy a umenia. Okrajovo tu mám pedagogiku, psychológiu, žurnalistiku, klasiku z beletrie a poézie a zopár titulov pre deti.

* Čím menej miesta, tým musí byť výber premyslenejší. Neľutujete, že nie je kníhkupectvo väčšie?

– Zatiaľ nie. U mňa musí kvalita nahradiť kvantitu. Musím si vždy dobre vopred rozmyslieť, ako priestor, vrátane výkladu čo najúčelnejšie využijem. Výberu literatúry venujem preto veľkú pozornosť.

* Zaujímavá ponuka iste osloví zákazníkov, ale zrejme budete musieť reagovať aj na špecifické požiadavky zákazníkov. Ako ste sa na to pripravili?

– Rátam s tým, že bude treba zháňať a vyhľadávať, resp. odporúčať knihy zákazníkom, myslím, že pokiaľ pôjde o reálne požiadavky, dokážem žiadané tituly zabezpečiť. Samozrejme, ku klasickej kníhkupeckej práci sa onedlho pridruží aj práca s webovou stránkou, tá sa dokončieva (www.knihandy.sk).

* Ktoré tituly už ,,zabodovali“ u návštevníkov vášho kníhkupectva?

– Úspech zaznamenalo Evanjelium, ako mi bolo odhalené od Márie Valtorty; ide o desaťzväzkové autorkino dielo, v ktorom rozpráva o narodení a detstve Panny Márie a jej syna Ježiša. Zaujímavý je aj autorkin osud (nar. 1897 v Talinasku). Od roku 1934 bola pripútaná na lôžko následkom zranenia spred niekoľkých rokov, keď ju istý delikvent udrel železnou tyčou po chrbte. Začala písať spomienky zo svojho života, neskôr zaznamenala pozemský život Ježiša. Zapísala 122 zošitov, čo predstavuje 15tisíc strán rukopisu. Záujem je aj o 4 zväzky Zobraných spisov R. Dilonga a viaceré tituly M. Rúfusa, napr. Deťom, populárne Modlitbičky či slovensko-anglická verzia knihy Niesť bremeno a spievať. Zo zahraničných publikácií treba spomenúť knihy Divý muž (R. Rohr), Zátiší (J. Sudek) a rozhovory a príhovory českých literátov z rokov 1990 – 1995 pod názvom Deset tisíc změn se znovu mění. Dno všeho vrchol prázdnoty (zost. Petr Kotyk).

* Aké sú vaše plány?

– Knihy pre mňa predstavujú čarovný svet. Rád by som preto v tomto priestore vytvoril kníhkupectvo, ktoré by ľudia radi navštevovali a zvykli si, že tu nájdu vždy niečo užitočné pre seba. Chcel by som perspektívne rozšíriť ponuku o zahraničné (nielen o české) monografie o umení. Plánujem tiež propagovať niektoré špeciálne tituly, ktoré sú nepredajné, aby ich záujemcovia a odborníci mohli získať zadarmo. Skúšam to  teraz s publikáciou S. Krupu Transformácia domovov sociálnych služieb s cieľom sociálnej a pracovnej integrácie ich obyvateľov.

* Kedy je kníhkupectvo otvorené?

– Zákazníci môžu navštíviť Kníhkupectvo u Bandiho v pracovné dni: pondelok, utorok, štvrtok a piatok od 9.  do 18. hod. a v stredu od 8. do 16. hod., každú druhú sobotu od 9. do 13. hod., alebo môžu využiť kontakty: tel.: 02 / 5443 0542, e-mail: knihandy@gmail.com.

Kníhkupectvo navštívila Lýdia Čelková