Bibliotéka 2008, 16. ročník medzinárodného knižného veľtrhu

16. ročník medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA sa uskutoční od štvrtka 13. do nedele 16. novembra vo Výstavnom a kongresovom centre INCHEBA EXPO Bratislava.

Bibliotéka 2008

16. ročník medzinárodného knižného veľtrhu BIBLIOTÉKA sa uskutoční od štvrtka 13. do nedele 16. novembra vo Výstavnom a kongresovom centre INCHEBA EXPO Bratislava. Prípravy sú už v plnom prúde, a tak sme sa opýtali novej manažérky Bibliotéky Anny  Mydlovej, čo návštevníkom a vystavovateľom ponúknu.

*Koľko vystavovateľov sa už prihlásilo?

– Väčšina vystavovateľov, ktorí sa prezentovali na predošlom ročníku, znovu potvrdila účasť a prihlásili sa aj celkom noví, ale aj tí , čo mali viacročnú pauzu. Dosiaľ máme prihlásených 18 nových vystavovateľov,  medzi nimi aj zahraničných. V súčasnosti predstavuje podiel zahraničných vystavovateľov takmer 15 percent z prihlásených. Zastúpené budú Česká republika, Poľsko, Španielsko, Švajčiarsko, Nemecko, Írsko, Izrael, Portugalsko, Veľká Británia a s Ruskom ešte rokujeme.

Súčasťou veľtrhu Bibliotéka je aj veľtrh vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika. Aj v tomto smere nastal progres a na akcii sa predstaví so svojou publikačnou činnosťou viacero univerzít. Medzi vystavovateľmi pribudli aj výrobcovia a distributéri školských pomôcok a vybavenia.

*Vlani bol mimoriadne bohatý a veľmi navštevovaný sprievodný program. Dôjde k nejakým zmenám?

– Chceme pokračovať v tých programoch, ktoré najviac oslovili návštevníkov. Ani tento rok nebudú chýbať pódiá s atraktívnym sprievodným programom počas celého veľtrhu, autogramiády, čítačky, besedy, Dialóg fórum, Literárna kaviareň, detský kútik. Súčasťou bude opäť Festival spoločenských hier (2. ročník), kde sa návštevníci pomocou animátorov naučia nové spoločenské hry a na špeciálne vyhradenej ploche si môžu otestovať svoje hracie schopnosti v turnajoch.

Bude fungovať aj veľtrhové kino s animovanými filmami z medzinárodného festivalu ANIMOFEST z 10 krajín.

Do sprievodného programu sa zapoja aj viaceré zastupiteľstvá krajín na Slovensku, ako Izrael, Česká republika, Portugalsko, Španielsko a iné.

*Pripravujete nejaké novinky?

– Na Bibliotéke budú aj výstavy Najkrajšie knihy Slovenska 2007 a Najkrajšie kalendáre 2007. Novinkou je aj výstava Malý ilustrátor pripravená z výtvarných prác detí základných škôl z celého Slovenska. Nultý ročník súťaže o najkrajšie detské ilustrácie je vyhlásený pri príležitosti 80. výročia mesačníka pre deti Slniečko na Slovensku.

*Vlani sa udeľovala prvý raz Cena Bibliotéky...

– Udeľovať sa bude aj tentoraz. Odborná porota vyberie z knižných diel vydaných roku 2007 (próza, poézia, literatúra pre deti a mládež) od ženských autoriek desať titulov, z ktorých vzíde víťazná knižka a jej autorka, rovnako ako vlani si na Bibliotéke prevezme cenu aj s finančnou prémiou. Pokiaľ ide o ocenenia, tradične bude vyhlásená aj Cena Fantázie za najlepšiu fantastickú poviedku.

 

Kontakt:

Incheba a.s., Viedenská cesta 3-7,

851 01 Bratislava 5

Anna Mydlová

Tel.  +421 2 6727 2198

Mobil: +421 911 100 724
Fax.  +421 2 6224  7101

e-mail: amydlova@incheba.sk