Hovorí kurátorku výstavy PhDr. Ľudmila ČELKOVÁ

Slovenskí vzdelanci

Od roku 1998 v dvojročných intervaloch pripravuje Ústredná knižnica SAV výstavy o osobnostiach slovenskej vedy. Predstavila takto život a tvorbu už 44 vedcov, ktorí sa výrazne zaslúžili o rozvoj rozmanitých vedných disciplín, či organizáciu a inštitucionalizáciu vedy a svojou prácou posunuli naše poznanie.

Tento rok pribudne ďalších deväť osobností. Výstava Slovenskí vzdelanci – Doctissimi Slovaciae VI. je prístupná vo výstavnej sieni Ľudovíta Štúra Univerzitnej knižnice v Bratislave od 4.  do 18. decembra. Oslovili sme kurátorku výstavy PhDr. Ľudmilu ČELKOVÚ z Ústrednej knižnice SAV, aby výstavu priblížila.

o S ktorými osobnosťami sa návštevníci môžu stretnúť na výstave a prečo práve s nimi?

- Vzdelancov vyberajú a navrhujú vedecké ústavy Slovenskej akadémie vied a schvaľuje ich Predsedníctvo SAV. Knižnica je realizátorom tohto podujatia. Tento rok si pripomíname storočnicu úmrtia významného organizátora slovenského vedeckého života pripomíname Andreja Kmeťa, ktorý bol autorom názvu ,,Slovenská akadémia vied v praxi používaného už  polstoročie. Z vied o neživej prírode predstavujeme dlhoročného pracovníka Astronomického ústavu SAV, funkcionára SAV prof. RNDr. Antona Hajduka, DrSc., ktorého meno nesie asteroid č. 1157. Bol aj prvým rektorom na Trnavskej univerzite (1992 – 1996). Ďalšou osobnosťou je akademik ČSAV a SAV Tibor Kolbenheyer, DrSc., vynikajúci geofyzik, zakladateľ slovenskej geofyzikálnej školy, Laboratória geofyziky SAV a vysokoškolský pedagóg na UPJŠ v Košiciach. Z oblasti vied o živej prírode výstava prezentuje troch vedcov: popredného vedeckého pracovníka Ústavu experimentálnej onkológie SAV MUDr. Branka Chorvátha, CSc., vedúceho kolektívu, ktorý získal patent na protilátky vyrobené a charakterizované v jeho laboratóriu, ďalej zakladateľa klinickej biochémie, farmakológie, lekára, pedagóga akademika SAV, člena korešpondenta ČSAV prof. MUDr. Teofila Rudolfa Niederlanda, DrSc., a priekopníka biofarmácie a farmakokinetiky na Slovensku prof. RNDr. PhMr. Ladislava Zathureckého, DrSc., ktorý bol aj iniciátorom založenia Farmaceutického múzea U červeného raka v Bratislave.

Vedy o spoločnosti a kultúre reprezentuje ekonóm Ing. Pavel Hoffmann, DrSc., zaoberajúci sa otázkami využitia práceschopného obyvateľstva, pracoval na prognóze ekonomického rozvoja Slovenska, venoval sa aj ekonomickej transformácii, ďalej prof. PhDr. Anton Jurovský, DrSc., ktorý sa zaslúžil o etablovanie psychológie ako modernej vedy, špecializovaného štúdia tohto odboru na Filozofickej fakulte UK a vznik Psychologického ústavu SAV. Kolekciu uzatvára historik PhDr. Július Mésároš, DrSc., jeden z prvých systematických  bádateľov v sfére hospodárskych a sociálnych dejín Slovenska. o Akou formou tieto osobnosti výstava približuje verejnosti?

Cez ich knižné publikácie, archívne dokumenty, rukopisy, fotografie a v niektorých prípadoch aj prostredníctvom ukážok z rodinných archívov. Ide o prierez ich nezvyčajne bohatého, vede oddaného, života, zároveň ich však predstavujeme aj ako obyčajných ľudí, s ich záľubami a rodinami. K dispozícii je katalóg s medailónmi týchto osobností a pre zahraničných návštevníkov aj výťah z textov v angličtine. Veríme, že výstava širšej verejnosti priblíži vedcov z viacerých stránok a výsledky ich celoživotnej tvorby, ktoré v každodennom živote vyžívame všetci.

-r-