Stačí chvíľka
 (rozhovor s Petrom Procházkom)
 
Pravdepodobne by ste nenašli Knižnú revue, kde by nebola fotografia od Petra Procházku.
Známy milovník fotografie i kníh chystá v bratislavskom Cik-cak centre výstavu fotografií s názvom Literárny život na Slovensku. Vernisáž bude 25. februára a potrvá do 20. marca 2016. Výstava bude výberom a ponúkne cca 50 fotiek.

Aké obdobie zahŕňa tvoja výstava?

Zaradil som do nej obdobie rokov 1974 – 2016. Ide o široký záber, ktorý začína fotografiou Jána Buzássyho ako člena poroty súťaže v prednese vo V-klube a medzi poslednými je fotografia z Letného Literárneho Láskania v Univerzitnej knižnici v Bratislave, kde bol jeden večer venovaný tvorbe Daniela Heviera.

Čo sa ti najľahšie fotí?

Fotiť portrét je veľmi ťažké, možno si dohodnúť so spisovateľom čas a miesto, stráviť s ním dlhú dobu, ale aj tak sa môže stať, že dobrý portrét sa nepodarí. Mám však jednu veľmi jednoduchú fintu: najlepšie je fotiť týchto ľudí v kníhkupectve, keď majú krst knihy, vtedy sú spokojní, príjemne naladení, doslova žiaria, a tak si spisovateľa zoberiem bokom a v tej malej chvíli dostanem z neho viac, akoby som inokedy s ním pracoval tri hodiny v nejakom umelom prostredí. Taký portrét sa mi fotí najľahšie…

Ktorých autorov rád fotíš?

Každý, kto má dnes počítač, si myslí, že vie písať knihy… Kníh je veľa, ale dobrých kníh je málo.Ja fotím rád autorov, ktorí napíšu dobrú knihu!