Knižná revue od svojho vzniku spolupracuje so Združením vydavateľov a kníhkupcov SR (ZVKS), ktoré zastrešuje cez svojich členov 80% knižnej produkcie u nás (www.zvks.sk). O činnosti v roku 2011 a plánoch v novom roku som sa pozhováral s predsedom ZVKS Danielom Kollárom.


 V združení v posledných rokoch prebehli viaceré zmeny, ktoré priniesli viditeľné efekty; tým posledným bol napríklad nový, veľkoryso riešený vystavovateľský stánok na minuloročnej Bibliotéke. Je to zaiste len vrchol ľadovca celej činnosti, aké boli teda zásadné aktivity združenia a ako boli úspešné?

V minulom roku sme si pripomenuli 20 rokov činnosti Združenia vydavateľov a kníhkupcov SR – jeho hlavným poslaním je zastupovať stavovské záujmy vydavateľov a kníhkupcov u nás. Vzniklo a prvé roky aj existovalo s minimálnymi finančnými prostriedkami. Až neskôr získalo finančné prostriedky na aktivity v oblasti zabezpečovania účasti členov na veľtrhoch a výstavách, ale aj v podpore iných aktivít v knižnej kultúre. Nová etapa činnosti združenia začala už v septembri 2010, keď sme zorganizovali podujatie Knižná loď 2010. Na výletnej lodi sa plavila reprezentatívna zostava členov združenia, spisovateľov, ako aj zástupcov najdôležitejších médií, zástupcov Ministerstva kultúry SR (MK SR). Na Knižnej lodi predsedníctvo odštartovalo aj nový grantový systém na podporu vydávania kníh a podujatí v rámci knižnej kultúry. Grantový systém bol spustený v januári 2011 a združenie v dvoch kolách podporilo vydanie 10 titulov a jedno podujatie.

V roku 2011 zorganizovalo združenie aj tematické zájazdy na Medzinárodný veľtrh detskej knihy v Bologni, Svet knihy v Prahe či najväčší európsky knižný veľtrh vo Frankfurte nad Mohanom. Tento veľtrh bol našou prioritou v roku 2011 a znovu sa stretol so záujmom členov. Združenie úzko spolupracovalo aj s Inchebou, a.s., Bratislava pri príprave Bibliotéky 2011 a bolo aj odborným garantom tejto najväčšej prezentácie kníh u nás. S Literárnym informačným centrom (LIC) malo reprezentatívny stánok, v ktorom č l e n o v i a z d r u ženia bezplatne vystavovali svoju produkciu a organizovali podujatia a prezentácie. Spolupracovali sme aj pri príprave iných sprievodných podujatí: najmä seminár o elektronických knihách sa stretol s veľkým ohlasom. Na Bibliotéke sme udelili aj cenu za najvýznamnejší počin v oblasti knižnej kultúry: získalo ju LIC za edíciu Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. Bibliotéka 2011 zaznamenala aj zásluhou aktivít združenia najväčšiu účasť odbornej i laickej verejnosti v posledných rokoch, rekordnú predajnosť a jej sprievodný program bol v jej histórii najpestrejší.

 Na čo sa bude združenie sústreďovať v roku 2012?

Jednou z prvých úloh v roku 2012 je aktualizácia novej webovej stránky združenia. Pokračovať sa bude v podpore účasti našich členov na významných medzinárodných knižných veľtrhoch a samozrejme v prezentácii a aktivitách súvisiacich s prípravou veľtrhu Bibliotéka 2012. Naďalej budeme viesť konzultácie s MK SR o témach v oblasti legislatívy, ktoré sa dotýkajú kníh a knižnej problematiky.

Už v decembri 2011 sme opäť vytvorili grantový systém na podporu vydávania kníh a podporu podujatí v rámci knižnej kultúry v roku 2012 a do konca januára sa môžu naši členovia uchádzať o túto podporu. V roku 2012 chceme zorganizovať aj podujatia typu Knižná loď či Knižný jarmok, ktoré by slúžili na lepšie zviditeľňovanie členov združenia a ich aktivít a takisto na propagáciu knižnej kultúry. Plánujeme väčšmi zameriavať aktivity na čitateľa, na prezentáciu kvalitných kníh v médiách či zintenzívniť spoluprácu s knižnicami. Predsedníctvo združenia bude v tomto roku aj intenzívne rokovať so zástupcami združenia INDEX o možnosti zlúčenia a vytvorení silnej stavovskej organizácie.

 Z hľadiska vydávania a distribúcie kníh je združenie najsilnejšou organizáciou u nás. Pozoruhodne pôsobí fakt, že vlastne spája subjekty, ktoré sú ale na trhu konkurentmi. Ako sa dá dosiahnuť zladenie viac ako 50 vydavateľov a kníhkupcov?

Niekedy sa síce zdá, ako keby boli problémy vydavateľov a kníhkupcov nie vždy rovnaké, avšak to je len letmý pohľad na problematiku knižného trhu. V skutočnosti sme na jednej lodi, doslova odsúdení na spoluprácu a náš „malý piesok“ nás núti spolupracovať na čo najkvalitnejšej úrovni. Vydavateľov trápi najmä problém neplatenia a toto bude potrebné v dohľadnej dobe riešiť aj v rámci združenia.

 Som napríklad nový (alebo aj starý) vydavateľ, ako sa môžem stať členom združenia a, opýtam sa rovno, prečo?

Členom sa možno stať celkom jednoducho, treba sa len prihlásiť. A prečo? Z viacerých dôvodov! Napríklad preto lebo podporujeme vydávanie kníh a organizáciu knižných podujatí, podporujeme účasť členov na knižných veľtrhoch, propagujeme aktivity našich členov atď. O tom, že je to tak, napokon svedčí aj neustály rast členskej základne.

 Keby sme sa teraz na združenie pozreli očami bežného čitateľa, v čom mu je užitočné?

Bežnému čitateľovi možno združenie na prvý pohľad neprináša viditeľné benefity, avšak keď sa na túto vec pozrieme zo širšieho uhla, tak už len to, že stále existuje 10 % DPH na knihy, že podporujeme vydávanie pôvodnej slovenskej tvorby či organizáciu podujatí o knihách musí presvedčiť aj bežného čitateľa o zmysluplnosti našich aktivít.

  Knižnú revue vydáva Literárne informačné centrum, no úzko spolupracujeme so združením, a spolupracujeme aj s ďalšími vydavateľmi a kníhkupcami, kam by sa mala uberať vzájomná spolupráca?

V spolupráci s časopisom Knižná revue (tak ako po minulé roky ju združenie objednáva a platí pre všetkých členov) organizujeme napríklad súťaž Kniha roka, v ktorej chceme naďalej pokračovať. Keď že sa pripravuje nová koncepcia Knižnej revue, združenie chce mať zastúpenie v redakčnej rade a chce vplývať na štruktúru a obsahovú pestrosť tohto periodika.