Predstavuje vydavateľskú činnosť

Vydavateľ Marián Šumšala

 

Adresa:          Marián Šumšala

Bebravská 9

821 07 Bratislava

mobil: 0903 474 459

e-mail: sumsala@nextra.sk

www.seststupnov.sk

Riaditeľ: Ing. Marián Šumšala

Vznik: 2008

Zameranie, profilové edície: ekológia

* Distribučné spoločnosti, ktoré rozširujú tituly vášho vydavateľstva, prípadne ako sa k nim záujemcovia dostanú:

ArtFórum, Martinus, Živica, Panta Rhei, Partner Technic

 

* Ako ste sa dozvedeli o titule Šesť stupňov?

– Z anglických kníh na Amazone sa mi zdala ako jedna z najzaujímavejších kníh o zmene podnebia práve Šesť stupňov. Čítal som už pred tým od Marka Lynasa veľmi zaujímavú knihu High Tide (Vysoký príliv), v ktorej cestopisným spôsobom opisuje zmeny, ktoré spôsobuje zmena podnebia vo svete, napríklad zaplavovanie a postupnú evakuáciu tichomorského atolu Tuvalu.

* Kedy ste sa rozhodli ako vydavateľ i prekladateľ prezentovať knihu slovenskému čitateľovi?

– Najskôr som chcel nejakú zaujímavú knihu o globálnom otepľovaní len preložiť, ale nenašiel som vydavateľa, nakoniec, keď som mal trochu prostriedkov a času, rozhodol som sa, že urobím celú knihu sám. Každopádne je to príjemná práca, aj keď vôbec nie lukratívna.

 

* Ide o citlivú, pálčivú tému, o ktorej bolo napísaných množstvo protirečivých prác, mali by sme v tomto prípade autorovi veriť?

– Mark Lynas vychádza výlučne z vedeckých štúdií uverejnených v odborných časopisoch. Sám v knihe zdôrazňuje, že nepoužíva informácie z médií ani subjektívne vyhlásenia vedcov, ktoré nie sú podložené žiadnou štúdiou. Vo vedeckom svete panuje na túto tému zhoda, vedci sa rozchádzajú v presnejších odhadoch, napr. či sa už Golfský prúd začal spomaľovať, alebo sa jeho zánik začne až neskôr.

 

* Preklad si vyžadoval odbornú znalosť problematiky a aj jej aktuálny prehľad, ako ste postupovali?

– Téme globálneho otepľovania sa venujem už dlhší čas, takže tu som necítil až taký problém. Zaujímavé bolo preložiť názvy zvierat a rastlín – ja som používal internet, kde som pre anglický názov našiel latinské označenie a potom som vyhľadal názov slovenský, pomocou wikipedie a google.

 

* Akú cieľovú skupinu by kniha mala osloviť podľa vašich očakávaní?

– Nie je to odborná príručka a poskytuje zaujímavé čítanie, takže dúfam, že osloví každého, komu nie je problém otepľovania Zeme aspoň trochu ľahostajný.

 

* Aký mate názor na rebríčky bestsellerov?

– Kníh je veľa, takže môžu upozorniť na zaujímavú knihu. Mňa skôr ovplyvnia informácie o knihách v rozhlase a novinách.

 

* Plánujete pokračovať vo vydávaní titulov z ekologickej, environmentálnej oblasti?

– Bol by som rád, keby sa u nás objavila kniha o tom, čo spôsobí globálne otepľovanie na Slovensku. Napr. čo sa bude diať, keď sa roztopia alpské ľadovce, či prežijú bukové pralesy na východe Slovenska alebo ktorému miestu na Zemi sa bude podobať podnebie v Bratislave. Takže možno sa časom dostanem k práci na takejto knihe.

 

* Akú knihu práve čítate?

– Od Junga ďalší zväzok z Vybraných spisov, Líný rodič od Toma Hodgkinsona, a nedávno som prečítal Keď sa pes smeje od Juraja Šebestu.

Za rozhovor ďakuje Radoslav Matejov