Predstavuje jeho riaditeľ Vladimír Michal

Vydavateľstvo ARTFORUM

 

Adresa: Kozia 20, 811 03 Bratislava

tel./fax: 02/5441 6231, 02/5441 4009

e-mail: michal@artforum.sk

www.artforum.sk

Riaditeľ/majiteľ: Vladimír Michal

Vznik: 1990

Artforum vzniklo v roku 1990 - vo februári sme oslávili 20 rokov. Sme predovšetkým súbor kníhkupectiev ponúkajúcich kvalitné knihy a služby, vydávanie kníh je len akési „plnenie si snov“. Robíme to hlavne pre vlastné potešenie a z potreby zaplniť diery na slovenskom knižnom trhu. Prvú knihu sme vydali v roku 1993, systematicky sa vydávaniu venujeme od roku 2007.

Zameranie, profilové edície:

Chceme, aby naše knihy podporovali hľadačov a všetkých milovníkov dobrodružstva myslenia.

Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

Knihy vydavateľstva Artforum dostať predovšetkým v kníhkupectvách Artforum, ale aj v iných kníhkupectvách na Slovensku, kde sú dodávané prostredníctvom distribúcií Pemic, Ikar, Belimex, Slovart store.

Koľko titulov ste vydali od vzniku, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

Momentálna ponuka vydavateľstva Artforum je 15 kníh, polovica sú diela slovenských autorov. V minulom roku sme napríklad vydali sériu troch kníh Dominika Tatarku (Prútené kreslá, Démon súhlasuPanna zázračnica), ktoré na slovenskom trhu značne chýbali.

Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2009? 

V minulom roku sme vydali 7 titulov. Saroyanovho Tracyho tigra, spomínané tri knihy Dominika Tatarku, v spolupráci so Slovenským rozhlasom knihu/audioknihu Miniromány, Polnoc starých mužov od Chaima Potoka a pôvodný text zo súčasnosti Niečo o orchideách mladého slovenského autora Pavla Sibylu.

S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2010?

V týchto chvíľach pracujeme na desiatich knihách, ktoré vyjdú v roku 2010. Je možné, že k nim ešte nejaká knižka-dve pribudnú. Na jar vyjde výber z textov Jany Beňovej uverejňovaných v denníku SME pod názvom Dnes, dosiaľ nepublikovaná novela Jacka Kerouaca More je môj brat (stratený román) a Deväť poviedok J.D. Salingera. Chystáme aj dvojknihu Broni a Milici Schraggeových, matky a dcéry,  ktoré každá osobitým autentickým spôsobom  približujú vpád rakoviny do života rodiny. Je to príbeh o sile a dôležitosti vzťahov, o utrpení a nádeji. Na jeseň vyjde prvý slovenský preklad skvelého španielskeho autora Javiera Maríasa – poviedková kniha Keď som bol smrteľný, román Dejiny lásky od mladej Američanky Nicole Kraussovej a pôvodné znenie slávneho románu Na ceste Jacka Kerouaca.

Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

Najväčšiu radosť máme z Tracyho tigra. Nadčasový text Williama Saroyana, nádherné ilustrácie Martinky Matlovičovej a nenápadné elegantné dizajnérstvo Janky Némethovej a Pala Bálika spolu vytvorili skvelú knihu. Že sa knižka vydarila, dokazuje aj Cena Ministerstva kultúry SR autorovi za vynikajúce ilustrácie v súťaži Nakrajšie knihy Slovenska 2009, ktorú sme dostali 7. apríla. No takmer rovnakú radosť máme zo všetkých ostatných vydaných kníh.

A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

Zatiaľ sa nevyskytol.

Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

 

Na Slovensku knižný trh funguje nie moc dobre. Niektoré veci absentujú úplne, napríklad funkčná stavovská organizácia, pravidelné relácie o knihách v hlavných celoplošných médiách...

Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

Viac odvážnych ľudí s názorom a chuťou uskutočniť svoje sny, viac dobrých vydavateľov, viac kníhkupcov, viac dobrých vydaných kníh, viac recenzií v médiách, viac.... Asi najdôležitejšia je tá prvá vec.

Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

Svoje vydavateľské sny si vo vydavateľstve Artforum postupne plní niekoľko ľudí – spolupracovníkov vydavateľstva.

Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

Ak by na  Slovensku existoval nejaký relevantný rebríček predaja kníh, môj vzťah nemu by bol pozitívny.

Akú knižku práve čítate?

Ako čitateľ Peter Hoeg: Tichá dívka, ako vydavateľ Herta Müller: Človek je na svete veľkým bažantom, ako riaditeľ Ed Horrel: Zákaznícka věrnost.