Vydavateľstvo Arkus

Adresa: L. Svobodu 1359/10

              905 01 Senica

tel./fax: 034/6574868

e-mail: vydarkus@se.psg.sk

www.vydarkus.sk

Riaditeľ: JUDr. Jela Mlčochová

Vznik: 1992

Zameranie, profilové edície: Literatúra pre deti a mládež: pracovné zošity, ktorých ústrednou postavou je detektív Hol Mes, knižky hádaniek a hlavolamov z edície Preč s nudou, dobrodružné romány, detektívky pre mládež, romány pre dievčatá, knihy pre tínedžerov, časopis  Detské doplňovačky pre deti mladšieho školského veku. V tomto roku sme začali vydávať aj beletriu pre ženy a populárno-náučnú literatúru.  

Distribučné spoločnosti, ktoré rozširujú tituly vášho vydavateľstva : takmer všetky relevantné distribučné spoločnosti, pôsobiace na slovenskom trhu, plus naša vlastná distribúcia a zásielková služba.

Vlastné predajne: máme jednu predajňu v Senici na Vajanského ul. 28

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Vydali sme približne 110 titulov, publikácie slovenských autorov predstavujú zhruba polovicu.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2003? 

– V roku 2003 sme vydali 8 titulov.

* S akými edičnými zámermi ste vstupovali do roku 2004?

– Plánovali sme vydať 15 titulov, žiaľ, zatiaľ sme vydali len 13. Tie zvyšné dva máme viac-menej pripravené, no zdá sa, že v tomto roku ich už vydať nestihneme.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

Veľmi sa mi páči román britského autora Melvina Burgessa Heroín. Je o tínedžeroch, ktorí prepadli drogám a autor za túto knihu získal vo Veľkej Británii prestížnu Carnegieho medailu. Kniha je napísaná jazykom, akým rozprávajú tínedžeri, oslovuje teda presne tú skupinu, ktorú drogy najviac ohrozujú, no v porovnaní s inými knihami s touto tematikou nemoralizuje ani nepoučuje.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Nevyšiel nám zámer vydávať Malú encyklopédiu osobností pre deti. Vydali sme 2 tituly, ktoré nie a nie predať, vyrobili nám teda fakt utešenú stratu. Keďže pred pár rokmi sme sa   rozhodli, že pri vydávaní našich titulov už nebudeme používať nijaké dotácie, granty, ani sponzorské príspevky, ale všetko si budeme financovať z vlastných zdrojov, museli sme vydávanie týchto encyklopédií zastaviť. 

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Na slovenskom knižnom trhu nás najviac trápi to, že je taký malý. Niekedy mám pocit, že keby som rozpažila, dotknem sa končekmi prstov  jeho hraníc… A ešte nás trápi neuveriteľná záľaha pesimizmu, v ktorom je náš knižný trh ponorený ako uhorky v sladkokyslom  náleve.

* Čo by podľa vás  pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Keby sa mu podarilo zväčšiť sa. A pokiaľ ide o ten pesimizmus, ktosi nedávno povedal, že na Slovensku by mali pridávať prostriedok proti depresii do pitnej vody. Myslím, že by to veľmi zlepšilo atmosféru na knižnom trhu i v celej spoločnosti.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Vydavateľských snov mám neúrekom a hlavným z nich je ten, aby sa mi každý čiastkový  vydavateľský sen aj splnil. Nuž, tento hlavný sen stále zostáva nesplnený…

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Pokladám ich za užitočný zdroj informácií o náladách a vkuse čitateľskej obce. Keďže vydávame knihy pre čitateľov, rebríčky bestsellerov vcelku pozorne sledujeme.

* Akú knižku práve čítate?

– Momentálne čítam Ekonómiu od Paula Samuelsona. Mám klasické právnické vzdelanie, čo mi v dnešnom svete pripadá málo, a tak sa pokúšam dovzdelať. Okrem toho, keďže máme doma novú mačičku, čítam všetko o mačkách, no a popri tom na osvieženie Da Vinciho kód.

(súťaž)

Chcete lepšie rozumieť svojmu štvornohému miláčikovi? Na pomoc vám prichádza praktická príručka z vydavateľstva Arkus 499 tipov pre milovníkov psov, z ktorej sa dozviete nielen to, ako si psa vybrať, ako ho vychovávať, akým zlozvykom ho odučiť, ako sa k svojmu psovi správať, ale dočítate sa aj o spolužití mačky so psom. Hoci sa tieto povahou celkom odlišné tvory niekedy znášajú tak dobre, že spávajú v spoločnom košíku, kŕmiť by ste ich mali prísne oddelene. Pes žerie veľmi rýchlo a potrebuje iné krmivo ako mačka. Takisto rozlišuje ich reč. Keď pes zdvihne labu, znamená to, že sa chce, aby ste sa s ním hrali, lebo ho pohladkali. U mačky sa majte na pozore – je pripravená zaútočiť. Do 22. decembra pošlite kupón vydavateľstva Arkus z 11. strany, ak máte záujem o túto príručku.