Vydavateľstvo ARTIS OMNIS

Predstavuje jeho riaditeľka Andrea Harmanová

Vydavateľstvo ARTIS OMNIS

Adresa: Kysucká cesta 9, 010 01 Žilina

tel./fax: 041/500 20 35

e-mail: ao@artisomnis.sk

www.artisomnis.sk    

Riaditeľka: Andrea Harmanová (odpovedá na naše otázky)

Majitelia: Ivan Harman, Michal Horecký

Vznik: 2005

*Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– LB Story, Belimex, siete predajní Artforum, Brloh, naše tituly majú v ponuke aj mnohé menšie či internetové kníhkupectvá. A údel malých vydavateľstiev je aj v tom, že sa musíme usilovať dostať knižku k čitateľovi aj priamymi cestami – na rôznych literárnych podujatiach alebo distribúciou do kníhkupectiev.

* Koľko titulov ste vydali od založenia edičnej činnosti, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Zameriavame sa výlučne na domácu tvorbu, predovšetkým tú, ktorá je tematicky alebo cez autora spojená s regiónom Žiliny. Z dvadsiatky titulov, ktoré sme doteraz vydali, predstavuje výnimku akurát Ernest Bryll. Našou novinkou je totiž kniha Na skle maľované / Z dreva vyrezané – dve najúspešnejšie divadelné hry o Jánošíkovi. Libreto legendárneho muzikálu Na skle maľované preložil žilinský rodák Ľubomír Feldek, ktorý je zároveň autorom druhej hry Z dreva vyrezané.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh vlani?

– Vydali sme sedem titulov, pričom sme mysleli na všetky vekové kategórie čitateľov, ako aj na milovníkov rôznych žánrov. Našu kolekciu roka 2008 tvoria tri knihy pre deti z edície Jojo (J. Čápka Čvirikance, P. Gajdošík Zvieratko pre Tadeáša a K. Horecký Veselé rozprávanie o ceste do Turecka), dva tituly fantastickej literatúry z edície Margo (D. D. Fabian Pestis Draconum, M. Ferko Tisíc toliarov za Olgu Stadnickú), debutovú zbierku poviedok M. Zvrškovca Tieň na úteku (edícia Žilinská brána) a cestopis P. Čaplického Ni chao – Dobrý deň, Čína (edícia Orbis).

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2009?

– Na tento rok sme naplánovali samé zaujímavé tituly. Vydali sme ďalšiu skvelú knihu patafyzika Pera le Kveta Mäsožravé kreslo, potešili sme milovníkov histórie unikátnou knihou Žilina a Alexander Lombardini od Mariána Mrvu. V týchto dňoch sa na pultoch kníhkupectiev objavil už spomínaný dvojtitul s jánošíkovskou tematikou Na skle maľované / Z dreva vyrezané. Do konca roka máme nachystané ešte dve básnické zbierky, každá je svojím spôsobom tak trochu provokatívna – dekadentný Luxus Mariána Grupača i ľúbostná poézia katolíckeho kňaza Milana Kováča s príznačným názvom Nežná. Finišujeme aj s knihou pre deti Blaženkin rok od Jozefa Marca s krásnymi ilustráciami Michaely Veličkovej. Kolekciu našich tohtoročných titulov žánrovo spestruje fantasy od Juraja Červenáka Černokňažník. Vládca vlkov z edície Margo.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

– Produkcia nášho vydavateľstva je vzhľadom na počet titulov a aj tematické zameranie skôr komorná, o to viac sa tešíme z úspechov každej našej knihy. Veľmi rýchlo sa vypredala knižka Dušana Mellnera Architektúra medzivojnového obdobia mesta Žiliny venovaná jedinečnej téme funkcionalistickej architektúry v Žiline. Za náš „súkromný“ zázrak považujeme udržanie edície Žilinská brána, cez ktorú prichádzajú k čitateľom výlučne žilinskí debutanti.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Naše knihy vnímame ako naše deti – o prípadných pochybeniach pred cudzími taktne mlčíme.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Nenazvem to trápením, skôr snahou nášho vydavateľstva, ktoré sa radí k tým menším, získavať čoraz viac predajných miest, a tým aj možností osloviť čo najširšie spektrum čitateľov na celom Slovensku.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Slovenský knižný trh je podľa môjho názoru naozaj pestrý. Autori píšu, knihy sa vydávajú a ľudia ich kupujú. To je tá dobrá správa, horšia správa je, že cesta knižky z vydavateľstva k čitateľovi je často krivoľaká a „cestovný lístok“ je veľmi drahý a znáša ho vydavateľ, čo jeho ekonomike a chuti vydávať „menšinový žáner“ vôbec neprispieva.  

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– V tomto období tvoríme plány na ďalší rok a snívame o tom, že sa nám opäť podarí urobiť niekoľko pekných kníh. Chceme pokračovať okrem iných predovšetkým v tituloch, ktoré priblížia zaujímavú históriu Žiliny.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Neprekážajú mi. Odrážajú vkus a nálady čitateľov, ktorí k takémuto typu literatúry inklinujú.

* Akú knižku práve čítate?

– Poviedky Roalda Dahla a nedávno vydané fejtóny rodáka zo Žiliny, Ľubomíra Feldeka – obaja páni sú majstrami slova a čítam ich s potešením