predstavuje manažér Knižnice Foxi Ľubomír Dávid

                                    Vydavateľstvo FOXI, s. r. o.

Adresa: Jadranská 41

 841 01 Bratislava 

Tel./fax: 02/69 30 98 11, 02/69 30 98 52

e-mail: priezvisko kontaktovanej osoby@foxi.sk

Riaditeľ: PhDr. Boris Horák

Manažér Knižnice Foxi: Ľubomír Dávid (na fotografii) odpovedá a otázky.

Vznik: Knižná edícia sa vo vydavateľstve konštituovala roku 1999.

Zameranie, profilové edície: Do edičného plánu sa dostávajú knižky z rôznych tematických okruhov. Zaraďujú sa do ôsmich edícií: Mám problém, Životný štýl, Dobré rady, Recepty, Psyché, Príbehy, Rozhovory a najmladšou edíciou je Zábava.

Distribučné spoločnosti, ktoré rozširujú tituly vydavateľstva Foxi: Mediaprint Kapa, Slovart Store a iné.

Vlastné predajne: vydavateľstvo nemá. Vydáva však katalóg, ktorý sa vkladá do každého vydania mesačníka ženského magazínu ŽENA. Obsahuje zoznam vydaných kníh aj s anotáciami, takže záujemca má bohatý výber. Okrem toho sa niektoré z publikácií pribaľujú k mesačníku Žena a  vedno s ním sa dostávajú do distribúcie.

 * Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Do konca roka 2004 vydalo vydavateľstvo Foxi 82 knižných titulov. Prevažná väčšina z nich vyšla vo formáte A6, ale vlani sme začali vydávať publikácie aj vo väčšom formáte – A5. Malý vreckový formát však chceme zachovať aj do budúcnosti, najmä pre publikácie zo série Breviár cestovateľa, pretože je praktický, vhodný na cestovanie. Všetky publikácie z nášho vydavateľstva napísali výlučne slovenskí autori a v drvivej väčšine išlo o autorské knižky.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2004?

V uplynulom roku sme dodali na knižný trh rovný tucet titulov – jedenásť z nich v prvom vydaní, príručka Homeopatia do vrecka vyšla v druhom vydaní. Zoznam vlaňajších titulov: Dom, byt, záhrada II. – Okná a dvere, Dom, byt, záhrada III. – Podkrovie, Pohnuté osudy športových hviezd, BC – Grécke ostrovy, Nepečené i pečené zázraky, Záhrada pre úžitok, Záhrada pre krásu, Slovenské špeciality, Pochúťky z vajec, Chalupa a chata, Teplo v dome a byte.

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2005?

Našu stratégiu sme nezmenili ani tento rok, opäť chceme vydávať knihy rôzneho tematického zamerania, ktoré budeme zaraďovať do fungujúcich edícií. Znamená to, že na knižné pulty sa dostanú publikácie zo stavebníctva, záhradníctva, zdravia a starostlivosti o seba, ale aj receptáre a breviáre pre cestovateľov. Hneď skraja roka sme začali s prípravou viacerých kníh, veľa si sľubujeme od Finančného breviára, ktorý by mal byť vítanou pomôckou pre radových občanov i podnikateľov, aby sa zorientovali v spleti nových zákonov a nariadení.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– Podľa záujmu čitateľov jednoznačne sériu kníh o oddelenej strave autorky prof. Kataríny Horákovej. Viackrát sa museli dotláčať a podľa objednávok je o ne stále eminentný záujem.

* Naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Ťažko hovoriť v tomto zmysle, pretože až tak tragicky sme sa nikdy nepomýlili. Zatiaľ sme schopní predať každú knižku a to svedčí o tom, že sme tituly volili správne.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Momentálne najviac slabá kúpyschopnosť čitateľskej verejnosti. To je však všeobecne známe, no tak ako iní vydavatelia aj my sme presvedčení, že ľudia sa k čítaniu začnú vracať, pretože príslovie „Kniha je najlepší priateľ človeka“ nestráca na aktuálnosti.

* Čo by podľa vás  pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Poučiť sa z príkladu krajín, ktoré majú vysokú daň z pridanej hodnoty už za sebou a potvrdilo sa u nich, že vysoká DPH môže byť hrobárom spisby. Do budúcnosti riešiť DPH zníženou, alebo až nulovou taxou.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Pred časom sme mali vzletné plány a na zozname množstvo titulov – náučných, historických i faktografických, boli spracované na komerčnej báze a atraktívne pre čitateľov. Veríme, že aj tento dosiaľ nesplnený vydavateľský sen sa časom stane realitou.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Pokiaľ sú spracované seriózne, majú svoje opodstatnenie, pretože upozorňujú čitateľov na to, čo je momentálne v kurze. Vedú ich k tomu, aby si tieto knižky kúpili. Na druhej strane však platí, že nie každý bestseller vyhovie vkusu každého čitateľa, v tomto smere by som výber ponechal na nich.

* Akú knižku práve čítate?

Priebežne si listujem vo vždy vďačných Murphyho zákonoch, ktoré vtipne karikujú našu existenciu a vzťahy medzi ľuďmi, v tejto časti konkrétne medzi susedmi. Schuti a rýchlo som si prečítal thriller Kto dostane žolíka? od môjho obľúbeného autora Jamesa Hadleyho Chasea, nazývaného „kráľ americkej tvrdej školy“. Je to klasika s dejom plným napätia a nečakaných zvratov, pri ktorých človek málokedy vytuší, ako sa to celé skončí. Dočítal som Da Vinciho kód Dana Browna, knihu plnú napätia, viacerých dejových línií a nečakaných zvratov.