predstavuje jeho šéfredaktorka Mgr. Ľubica Hamarová

Vydavateľstvo FRAGMENT

Adresa: Vydavateľstvo Fragment, s. r. o.

   Kominárska 2

 431 04 Bratislava 3

tel./fax: 02/ 502 345 83

e-mail:  fragment@fragment.sk

www.fragment.sk

Šéfredaktorka:  Mgr. Ľubica Hamarová

Vznik: november 2004

Zameranie, profilové edície: 

Naša produkcia predstavuje tri základné oblasti: detskú beletriu, populárno-náučnú literatúru pre deti a mládež a humor pre dospelých. Z kníh pre najmenšie deti sme predstavili zaujímavé leporelá rôznych veľkostí a tvarov. Staršie deti zaujme pripravovaná edícia Klub záhad a série dievčenských románov Alica a ... a Chalanom vstup zakázaný! Milovníci fantasy ocenia dobrodružstvá z magickej krajiny Deltora a v septembri ich potešíme prvým dielom svetového bestselleru Eragon. Veľmi zaujímavým titulom bude aj novembrová premiéra rozprávkovej knihy od Paula McCartneyho Vysoko v oblakoch. Populárno-náučnú literatúru pre mládež tento rok reprezentujú rôzne ilustrované encyklopédie, úspešné chovateľské príručky a niekoľko pracovných zošitov so slimákom Maťom. Pre dospelých sme vydali s nadhľadom písané tituly plné „prevažne – nevážnych“ rád od Martina Baxendala.

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Veľmi úzko spolupracujeme so spoločnosťami Belimex a Slovart Store.

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Od založenia vydavateľstva, teda za 8 mesiacov svojej existencie, sme vydali 21 titulov. Je to však len rozbeh. Do konca roka ich bude niečo cez 50 a budúci rok chceme tento počet ešte zvýšiť. V roku 2006 by sme radi začali vydávať pôvodné diela domácich autorov zodpovedajúce profilu nášho vydavateľstva a bude nás tešiť, ak oslovia našich čitateľov.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2004? 

– Z hľadiska slovenského knižného trhu ide zatiaľ len o malý počet titulov. Ak by sme však brali do úvahy aj našu materskú spoločnosť – český Fragment, ktorého produkty sú na pultoch slovenských kníhkupectiev, tak získavame zaujímavejšie čísla. Z 271 českých kníh z Fragmentu, ktoré sa predávajú v kníhkupectvách v Čechách a na Slovensku, je 119 noviniek, 109 dotlačí a 43 nových vydaní.

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2005, ako sa vám darí uskutočňovať ich?

– Ako som už spomínala, zamerali sme sa najmä na tituly pre deti a mládež. V obchodoch môžete nájsť naše leporelá, dievčenské romány, strašidelné príbehy a tituly fantasy.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– Určite fantasy bestseller Eragon z pera pätnásťročného Christophera Paoliniho. Táto kniha oslovuje milovníkov dobrodružných príbehov, čistá esencia žánru fantasy pre všetkých, ktorých tento, dnes veľmi moderný štýl literatúry, oslovil. Pre najmenších by som určite spomenul leporelá na kolieskach TraktorKamión, vďaka výbornému nápadu sú hračkou a knižkou zároveň. Ďalšie netradičné leporelá, ktoré pripravujeme ešte tento rok, umožnia deťom hýbať obrázkami.

V pripravovanej edícii Klub záhad bude k publikácii pribalená aj superlupa, vďaka ktorej sa čitateľ zúčastňuje na pátraní na stránkach knižky. Knihy zo série dievčenských románov Alica a .... prístupnou formou zoznamujú malé čitateľky s bežnými životnými situáciami a nenápadne im podsúvajú riešenia.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– O omyloch je ešte skoro hovoriť, sú tituly, ktoré potrebujú svoj čas na preniknutie do povedomia, ale potom si už dlhodobo udržia záujem čitateľov.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Pripájam svoj hlas k mnohým ďalším, ktorí vyjadrili nespokojnosť s 19% DPH na knihy. V priemerných slovenských rodinách sa kniha pomaly stáva luxusom.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Zvýšenie popularity čítania. Keby by sa čítanie prestalo všeobecne pokladať za intelektuálnu zábavku a brali by sme ho ako nevyhnutnosť, niečo také samozrejmé, ako sledovania televízie. Máte dojem, že je to nemožné? Hm. Všetko je len o len o vnímaní spotrebiteľa. Domácnosti predsa kupujú rôznu zábavnú elektroniku, televízia už tiež nie je zadarmo a nákupné centrá sú stále plné. A nekupujú sa len potraviny a oblečenie. Ľudí len treba presvedčiť, že kniha je dobrá investícia. Že čítanie je normálne, žiaduce, že je to „in“...  

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Nie. My ho najskôr zrealizujeme a potom vám ho predstavíme.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Predstavujú zaujímavú informáciu o vkuse a preferenciách najväčšej skupiny čitateľov. Umenie stojí peniaze a tie treba najskôr zarobiť.

* Akú knižku práve čítate?

– Už tradične každé leto „trávim“ s jedným zo slovenských klasikov. Vďaka čítaniu dávno odložených kníh sa mi vynára z pamäti atmosféra mojich prvých stretnutí s konkrétnym dielom. Prirodzene, cítim posun vo vlastnom vnímaní textov včera a dnes. A práve to je dôvod, prečo rada siaham po prečítaných knihách.

Toto leto som sa vrátila k Rudovi Slobodovi, je to moja literárna láska. ...a vyzerá, že navždy.