Predstavuje jeho riaditeľka PhDr. Emília Kollárová, CSc.

Vydavateľstvo INFOPRESS

Adresa:           Malá 5
811 02 Bratislava 1

tel./fax:           02/5441 5439, 5441 3522

e-mail:            info@infopres.sk

                        www.infopres.sk

Riaditeľ:        PhDr. Emília Kollárová, CSc.

Vznik:             1992

Zameranie, profilové edície:

Knižné publikácie o možnostiach štúdia na rôznych typoch škôl. Publikácia Pred štartom na vysokú školu, kam, kedy, ako? vychádza pravidelne od roku 1992, v posledných rokoch v náklade cca 20 000 kusov.

V roku 2006 vznikla nová edícia Vzťahy, v ktorej zatiaľ vyšli tri tituly, každý z nich sa dostal do rebríčkov najpredávanejších kníh.

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Belimex, Elita, Inform, LB-story, Marčan, Marsab, Modul,  ŠEVT, sieť kníhkupectiev Panta Rhei a ďalšie.

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– V našom vydavateľstve vyšlo dosiaľ približne 100 titulov, okrem dvoch sú všetky od slovenských autorov. Vydali sme publikácie z oblasti filozofie, logiky, prírodovedy, pedagogiky a  medicíny. Okrem knižných titulov sme vydávali vyše 10 rokov dva vedecké časopisy z oblasti filozofie a logiky Filozofia a Organon  a tiež freestylový časopis Cyklista, ktorý bol na slovenskom časopiseckom trhu prvým a zatiaľ aj posledným slovenským časopisom o cyklistike.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2006? 

– Bolo ich dvanásť, teda rovný tucet.

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2007?

– Tento rok je pre nás dôležité, pokiaľ možno, úspešne pokračovať vo vydávaní titulov zameraných na medziľudské vzťahy, partnerstvo, city. Prvý takto zameraný titul – román O ženách, ktoré ľúbia zadaných mužov Byť tou druhou z lásky od Lucie Kollárovej – sme vydali vlani. Pokladali sme to za ruskú ruletu, vôbec sme netušili, aký bude ohlas. Lenže spätná väzba čitateľov nám ukázala, že ideme správnou cestou. Takže čítanie pre ženy by sme chceli po vydarenom štarte prinášať aj naďalej. Samozrejme, naše informatívne publikácie zamerané na štúdium ostávajú aj naďalej jednou z našich priorít. 

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– Na túto otázku vám, žiaľ, nedokážem odpovedať. Každý je niečím výnimočný – či už osobnostným vkladom autora, alebo kvalitou a hodnotou informácií... Mohla by som snáď povedať, ktorú našu knihu som ,,zhltla" s najväčším pôžitkom. Bola to útla zbierka postrehov mladej dievčiny, Kanaďanky Sarah, ktorá si na internete viedla denník svojho lona. Vydali sme ju pod titulom Kronika mojej vagíny. Je to veľmi chutná kniha práve tým, aká je úprimná, autentická, nie je v nej ani zrnko ostychu.   

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Asi náš úplne prvý titul Som nezamestnaný a čo ďalej?. Boli to začiatky nášho pôsobenia a vtedy sme ešte nevedeli odhadnúť správanie trhu. Vydali sme príliš veľký náklad, netušili sme aké mechanizmy má distribúcia, jednoducho, všetko sme urobili zle. Samotná kniha však bola fajn a určite mnohým, ktorí sa ocitli v nezávideniahodnej, dovtedy u nás celkom neznámej situácii, pomohla. Bol to začiatok deväťdesiatych rokov, odvtedy sme už prešli veľmi dlhú cestu.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Práveže v tomto období som so situáciou na našom knižnom trhu veľmi spokojná. Ako vydavateľka sa sťažovať nemôžem. Vznikajú nové kníhkupectvá, nové distribučné agentúry, noví partneri. Pulty obchodov sú doslova zaplavené titulmi, a tak to má byť. Mrzí ma azda len nedostatok odbornej literatúry, jej autori to nemajú ľahké. Sú odkázaní na vydávanie svojich prác štátom dotovanými inštitúciami a tie zasa nemajú až také veľké rozpočty. A to je škoda, pretože na Slovensku máme veľa skvelých mozgov, ktoré by mali svoje odborné texty publikovať.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Samozrejme nižšia DPH na knihy a taktiež zlepšenie platobnej disciplíny niektorých odberateľov, aj keď v tomto smere je situácia už oveľa lepšia ako kedysi.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Aby si naše tituly všimli aj vydavatelia, resp. distributéri napríklad z Českej republiky. Zatiaľ podľa našej skúsenosti o slovenské mutácie kníh v ČR záujem nie je, údajne pre rastúcu jazykovú bariéru.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Sledujem ich a vždy ma veľmi poteší, keď sa v nich ocitne kniha vydavateľstva Infopress. Na našu spokojnosť to býva v posledných rokoch pomerne často.

* Akú knižku práve čítate?

– Útlu knihu jezuitského mnícha Anthonyho De Mellu Cesta k lásce. Je to duchovná literatúra a ja som skôr realistka, neutiekam sa k duchovným veciam, naopak, odpovede na otázky a dilemy  hľadám  skôr ,,na zemi". Ale odporučila mi ju dcéra, ktorej veľmi pomohla zbaviť sa citovej závislosti na mužovi.  A tak som si ju začala listovať, lebo som chcela vedieť, čo jej tak pomohlo. A zistila som, že za každou stranou ma čoraz viac nenápadne vťahovala  do seba. Je to skvelé čítanie pre ľudí, ktorí v dnešnom divokom svete začali strácať samých seba, pretože sa nevedia odtrhnúť od vecí a vzťahov. Je to kniha o tom, aké je nezmyselné ľpieť na veciach a ľuďoch.  Nikdy by som si nemyslela, že ma môže tak zaujať kniha, ktorú napísal mních. Aj s manželom sme takí labužníci života, askéza nám veľmi blízka nie je. Ale ako vidíte, človek sa stále učí...