Predstavuje vydavateľ Mgr. Ivan Aľakša

Vydavateľstvo Ivan Aľakša – Fantázia

 

Vydavateľ: Mgr. Ivan Aľakša

adresa: P. Pázmaňa 5

927 01 Šaľa

e-mail: fantazia@fantazia.sk

            www.fantazia.sk

tel.:       0905 238 895

Zameranie: literárna fantastika

Vznik: Vydavateľstvo vzniklo koncom roku 1997, od roku 1998 prevzalo vydávanie časopisu Fantázia (dosiaľ vyšlo 38 čísiel).

V roku 2004 vyšla vo vydavateľstve prvá kniha – Nie celkom rozprávky Michala Jedináka, druhou knihou bol roku 2006 zborník poviedok zo súťaže Cena Fantázie 2006 od kolektívu autorov.

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Časopis Fantázia rozširuje sieť Mediaprint Kapa. Knihy a čiastočne aj časopisy sú v sieti kníhkupectiev Brloh a v ich partnerských kníhkupectvách (teda v tých, ktoré sa neboja fantastiky).

* Vaše vydavateľstvo sa špecializuje na vydávanie literárnej fantastiky, či už v knižnej alebo časopiseckej podobe. Čo vás priviedlo práve k tomuto zameraniu?

– Najskôr bola fantastika, až potom vydavateľstvo. Vyrastal som na čítaní literárnej fantastiky a sledovaní fantastických filmov a seriálov a vydavateľstvo sa pritrafilo neskôr. Aj keď hovoriť o vydavateľstve mi pripadá smiešne. Časopis zavŕšil moje snahy o sebarealizáciu – počas štúdia žurnalistiky som začal s vydávaním fanzinu, teda neoficiálneho periodika určeného pre užší okruh čitateľov, potom zhodou okolností a najmä ľudí vznikol časopis.

* Fantázia je vydavateľstvo aj časopis. Aj keď je to ťažké, skúste povedať, čo je pre vás v súčasnosti prioritou.

– Ešte ste zabudli na občianske združenie Fantázia, ktoré sme založili v roku 2000, aby sme mohli vyvíjať ďalšie kultúrne aktivity zamerané na fantastiku. Svoju živnosť zameriavam na grafickú úpravu periodickej tlače, živím sa prácou v regionálnych novinách a ak sa chcem venovať všetkým spomenutým hobby, musí byť mojou prioritou práve regionálna tlač. Taká prízemná záležitosť – ale aby mohol mať človek hlavu v oblakoch, musí stáť pevne (aspoň trochu) na zemi... Ak si mám predsa vybrať, tak prednosť má časopis, potom sú knihy a následne občianske združenie, ktoré pomáha s výchovou čitateľov časopisu a kníh.

* Čo vás najviac trápi na slovenskom knižnom trhu; čo by najviac pomohlo slovenskému knižnému trhu najmä v súvislosti s fantastikou?

– Mňa trápi, že nemám dosť „podnikateľských buniek...“ Pán Koloman K. Bagala mi kedysi povedal: „...vydávajte si to sami, lebo na Slovensku vám fantastiku vydávať nikto nebude.“ Keby vydavateľstvo Fantázia bolo v schopnejších rukách, mohli by vychádzať stohy kníh. Schopnejšie ruky však siahajú po inom druhu literatúry, takže je to vlastne začarovaný kruh. Na trhu ma netrápi nič. Trh je taký, aký ho vytvárame my všetci, keď sa na ňom neviem presadiť, nemám sa vyhovárať na „trh“.

* Prvý  knižný titul vášho vydavateľstva – Nie celkom rozprávky od Michala Jedináka – patrí do žánru literatúry pre mládež. Považujete tento žáner fantastiky na súčasnom slovenskom knižnom trhu za perspektívny?

– Na túto otázku ťažko odpoviem. Jedinák ma zaujal svojou neohraničenou fantáziou, nepozeral som sa na to, či je to pre deti. Bola to moja vydavateľská a jeho tvorivá prvotina, osobne by som dnes niektoré veci na nej urobil ináč.

* Aké sú plány vydavateľstva do budúcnosti? Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Chceme v spolupráci s jedným českým vydavateľstvom vydať tento rok antológiu k jubileu časopisu Fantázia, samostatne vlastnú antológiu a zase zborník Ceny Fantázie 2007. Predovšetkým si želám, aby sa nám podarilo všetko toto vydať. A samozrejme popri tom sa potrápiť s časopisom Fantázia. Nemám sen o konkrétnom titule, len o náklade. Vyššom ako súčasných niekoľko sto kusov, aspoň nad tú tisícku, bez potreby čakať na dotáciu ministerstva, ktorému som momentálne povďačný, že existuje.   

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– V tejto situácii mi napadá ten vtip o miliónoch múch, ktoré sa nemôžu mýliť, ale neviem, či to sem patrí. V každom prípade – rebríčky sú dobrá vec, vychádza toho príliš veľa, aby človek mal prehľad. Ako konzument mám rád akékoľvek rebríčky – vyrástol som na rakúskej televíznej hitparáde, dnes si nenechám ujsť rôzne nemecké televízne „rebríčkoidné šou,“ sledujem rebríčky predaja kníh v internetových kníhkupectvách... Ak hľadám niečo, čo sa do rebríčkov dostať nemôže, viem, že to na „hitparádovej“ polici v kníhkupectve nenájdem a nájdem si tú konkrétnu správnu zaprášenú policu. Takže názor mám kladný, majú svoje opodstatnenie.

* Akú knihu práve čítate?

– Naposledy som prečítal Tróju Davida Gemmela a veľmi rád by som hneď vhupol do druhého dielu. Kúpil som si pred Vianocami pár dobrých vecí, ale na čítanie len čakajú. Mám ale chuť tentoraz na niečo technické, s raketami a vesmírom...