Predstavuje jeho riaditeľ Bohuslav Piatko

Vydavateľstvo MEDIA SVATAVA

Adresa: Živnostenská 2

 811 06 Bratislava,

redakcia: Ružinovská 1, 821 02 Bratislava

tel./fax: 0903 474142, 02/434 26 198

e-mail: bpiatko@internet.sk, svatava@internet.sk

www.mediasvatava.sk

Riaditeľ: Bohuslav Piatko

Vznik: 1998

Zameranie, profilové edície:

Vydavateľstvo je zamerané výlučne na produkciu reprezentačných obrazových viacjazyčných publikácií o Slovensku v luxusnom vyhotovení. Samostatné knihy sú bežne v predaji, luxusné balenia – v drevených kazetách alebo v obaloch s hudobnými CD nosičmi a ručne viazané v koži s reliéfnou razbou z knižnej dielne Lidy Mlichovej zo Žiliny – predávame len priamo vo vydavateľstve alebo cez reklamné agentúry. Takže máme jeden titul v troch-štyroch stvárneniach. A to je tak trochu podstata našej vydavateľskej činnosti – držať vysokú kvalitu (aj polygrafickú) a ísť cestou povedzme atraktívneho darčekového obalu. Preto vydávame len jeden titul ročne, každý projekt je veľmi náročný tak na prípravu, ako aj na financovanie. V základnej edícii Poklady Slovenska sprístupnené sme predstavili Slovensko za štyri roky zo štyroch pohľadov: jeho krajinu (Slovensko – verš v básni Európa), históriu (XX storočí na Slovensku), kultúru konca tisícročia (Zrkadlenie/Reflections) aj na cédéčku, a ľudí (K. Kállay  Slováci).

Ďalšia edícia je zameraná na historické publikácie s vedutami a hudobnými CD. Rovnako ako predchádzajúce tituly aj tieto ponúkame v luxusných drevených obaloch a ručne viazané v koži. Obrazový materiál poskytuje porovnanie historickej podoby pamiatok so súčasnou. Vyšli v nej Bratislava a okolie, Stopy kráľov (hrady), Kráľovské mestá. Ich cieľom je ukázať atraktívnou formou, že aj naša krajina má kráľovskú históriu ako všetky ostatné európske krajiny. Mimo edície sme vydali prierez tvorbou Karola Kállaya Slovo na tvári.

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Ikar, Panta Rhei, Modul, Slovart-Store, Ing. Freddie-Pištek, luxusné verzie – reklamné agentúry Hauerland a FIBI v Bratislave, Harlequin v Košiciach

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Sedem v nosných edíciách, jednu mimo a dve obrazové reklamné knihy, čiže desať.

Všetky sú o Slovensku a od slovenských autorov.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2005? 

– Vydali sme upravené druhé vydanie Slovensko – verš v básni Európa, knihu v kazete rozšírila verzia kniha v drevenom obale a ručne viazaná v koži s reliéfom.

* S akými edičnými zámermi vstupujete do roku 2006?

– Vlani sme pripravovali reprezentačnú publikáciu o ďalšom z pokladov Slovenska, o liečivých vodách a kúpeľoch, ktorá vyjde ešte pred letom.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

– XX storočí na Slovensku a Slováciako osobitý umelecký dokument doby.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Ani jednu. Aj keď jeden-dva tituly nie sú komerčne najúspešnejšie. Ide o knihy, ktoré môžu vydať iba blázni (Slováci, Zrkadlenie), ale sme radi, že sme ich vydali.

Štyri naše knihy boli ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, trikrát sme získali certifikát kvality Slovak Gold, na medzinárodných knižných veľtrhoch v Alma Ate a v St. Peterburgu nám udelili cenu za celkový dizajn a grafické a polygrafické spracovanie a Čestné uznanie na veľtrhu Printing 2004.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Záplava svetového i domáceho braku. Vysoký rabat distribúcie a DPH. Postupný zánik malých skutočných kníhkupectiev.  

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Zrušenie DPH na domácu produkciu, peniaze pre knižnice, aby mohli nakupovať, a nie žiť z darov.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Sme malé vydavateľstvo. A malé vydavateľstvá majú jednu výhodu – dokážu to, do čoho sa veľkí nepustia. Sny si zapamätáme a vymyslíme tak, aby sme ich dokázali uskutočniť. Takže z tvorivej oblasti nemám čo prezradiť. A sen, ktorý sa mi asi dlho nesplní – aby sa Slováci zaujímali o Slovensko aj cez knihy. Možno by podnietili aj autorov, aj vydavateľov.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Ďalšie „Zaucho verejnému vkusu“.

* Akú knižku práve čítate?

– Eidži Jošikawa Taiko a už mám pripravenú Hitler a Stalin od Alana Bullocka.