Vydavateľstvo NEBOJSA

Predstavuje jeho riaditeľ Peter Štrelinger

Vydavateľstvo NEBOJSA

Adresa:          Dlhé diely 1

                        841 04 Bratislava

tel./fax:           0904 14 66 87

e-mail: strelinger@nextra.sk

Riaditeľ/majiteľ: Peter Štrelinger

Vznik: marec 2005

Zameranie, profilové edície: Vydavateľská činnosť sa sústredila  najmä na edíciu Pamäť národa venovanú spomienkam, pamätiam významných osobností Slovenska. Vydávame však aj knihy pre deti a pôvodnú poéziu a prózu.

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Distribučná spoločnosť ZAEX a LB STORY. Pripravujeme spoluprácu s distribúciou kníh MODUL a internetovým kníhkupectvom MARTINUS.

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Sme malé a mladé vydavateľstvo, dosiaľ sme vydali deväť kníh, z toho šesť diel napísali slovenskí autori.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2006?

– Minulý rok nebol veľmi úspešný, problémy s distribúciou a nedostatok finančných zdrojov spôsobili, že sme vydali iba dve knihy.

* S akými edičnými zámermi vstupujete do roku 2007?

– Pripravujeme veľmi zaujímavú knihu pamätí a dokumentov Pyžamová revolúcia, venovanú študentskej rebélii, ktorá sa uskutočnila pred polstoročím v Bratislave. Svoje spomienky v tomto diele publikujú známi spisovatelia Milan Ferko, Anton Hykisch, Ján Beňo, Ján Čomaj a Slávo Kalný, právnici Anton Blaha či bývalý predseda vlády Peter Colotka... Radi by sme vydali životopis P. O. Hviezdoslava Spútaný Prometeus, no chystáme aj ďalšie projekty. Keďže ešte nie sú dokončené, neradi by sme o nich zatiaľ hovorili.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

– Nepochybne najväčším vydavateľským úspechom sú pamäti profesora Karola Virsíka Odchádzam s Hippokratom. Je to nádherný príbeh človeka – lekára, odborníka a humanistu, ktorý na Slovensku pokoril a zlikvidoval tuberkulózu. Zároveň je to aj autobiografický román o láske. V týchto spomienkach nájdete kapitoly o pôsobení autora ako lekára na východnom fronte počas druhej svetovej vojny. To sú udalosti, ktoré boli za bývalého režimu dosť tabuizované.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Ako sa vraví – všetky svoje deti by sme mali mať rovnako radi.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Ako všetkých vydavateľov: problémy s distribúciou. Na rozširovanie kníh doplácajú najmä malí vydavatelia. Nemôžeme si dovoliť žiadnu masovú reklamu v médiách. A na druhej strane – nemôžeme ako novodobí „hrebendovia“ rozvážať svoje knihy po kníhkupectvách na Slovensku. Rabat za predaj kníh spolu s daňou sú neuveriteľne vysoké – vydavateľovi sa vracia z ceny asi tretina. A z toho treba uspokojiť autorov, zaplatiť polygrafické náklady a celú prevádzku. Vydavateľom kníh sa možno stať iba z presvedčenia, že „litera scripta manet“ je stále platná pravda, teda – napísané ostáva. Knihy sú a ešte budú dôležitou „pamäťou národa“, nevytlačia ich ani elektronické médiá, ani internet.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Keby si spoločnosť, teda aj štát uvedomili, že ľahostajnosťou voči knihám a knižnej kultúre, voči literatúre pomáhajú duchovnému ochudobňovaniu národa. Mladí ľudia prestali čítať knihy. Pohodlnejšie je informácie vyhľadať na internete, ako zájsť si do knižnice. Slovenský knižný trh by sa oživil vtedy, keby štát dal peniaze štátnym knižniciam na nákup kníh. Viem si predstaviť, keby len tisíc knižníc odobralo od vydavateľa hoci po jednom výtlačku aspoň za reálnu výrobnú cenu. To by stačilo vydavateľstvám, aby neboli závislé len od milosti sponzorov a reklamných partnerov, ktorí sú čím ďalej, tým menej náchylní podporiť vydanie nejakého literárneho diela. Dajú radšej na golf, či na nejakú módnu prehliadku, či pochybnú reality show. Knihy sú na chvoste. Navštívili ste nejakú vilu novozbohatlíkov? Luxus v nich nechýba, ani bazén či sauna. Ale nikde som si nevšimol, že by tam bola zabudovaná knižnica!

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Nanovo vydať v krásnej väzbe a grafickej úprave najkrajšie diela slovenskej, ale aj svetovej  literatúry. Ako klenoty. To je edícia Diamant, ktorú som dosiaľ ani nezačal realizovať. Občas sa v noci zobudím a premýšľam, ako to urobiť, aby sa sen stal realitou. No vzápätí si uvedomím, že keby som sa pustil do takého „masovejšieho“ vydávania, spával by som na knihách, čo sa nepredali. Aj na knižnom trhu vyhráva najmä bulvár a „trháky“ pochybných „celebrít“, ktoré okrem predvádzania sa a čítania televíznych správ vlastne nič dôležité pre kultúru národa neurobili.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Nazdávam sa, že vo väčšine prípadov rozhoduje trh, peniaze a reklama.

* Akú knižku práve čítate?

– Na nočnom stolíku pri posteli mám rozčítaných niekoľko kníh. Je to Staviteľ chrámu od Alfonza Lukačina, ale aj dve najnovšie knihy Jána Čomaja Čakanie na koniec, otriasajúce reportáže o odsúdencoch na doživotie, a Zastavený čas, životopis fotografa Otakara Neheru.