Predstavuje jeho konateľ Ing. Karol Nowak

Vydavateľstvo Región Poprad

Adresa: Suchoňova 3390/31

            058 01 Poprad

tel./fax: 052/ 77 41 942

mobil: 0905 892 851

e-mail: knowak@zoznam.sk

www.regionpoprad.sk

Majiteľ: Ing. Bronisław Ondraszek

Konateľ: Ing. Karol Nowak (na fotografii vľavo, odpovedá na naše otázky)

Vznik: roku 2002

Zameranie, profilové edície:

Vydavateľstvo Región Poprad, s. r. o., vzniklo s cieľom ponúknuť čitateľom knihy o Slovensku z trocha netradičného pohľadu – zo starých pohľadníc. Staré pohľadnice sú cenné a veľmi poučné nielen obsahom, spracovaním, uhlom pohľadu na určitú vec, udalosť, ale jednoducho aj tým, že zachytávajú podobu miest, ktorú už dnes nenájdeme. Aj vďaka nim môžeme porovnávať, ale i učiť sa z minulosti. Tieto knihy tvoria gro našich vydavateľských projektov. Zatiaľ čo v roku 2002 sme boli na slovenskom trhu prví, dnes už máme nasledovníkov. Vydávame aj iné tituly, zväčša populárneho charakteru, ale nie beletriu.

* Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Slovart Store, Marčan, Modul, Inform, LB–Story, Panta Rhei, Pezolt.

* Koľko titulov ste vydali od vzniku, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Vydali sme sedem titulov a okrem jednej českej autorky všetky napísali slovenskí autori.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2006?  

– Vlani sme vydali Devleskere čhave svedectvom historických pohľadníc a Tornaľa na starých pohľadniciach.

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2007?

– V máji sme vydali zaujímavú publikáciu Slovensko – pohľadnice s charizmou času, ktorá predstavuje Slovensko naozaj netradične a už dnes rozbiehame práce na druhom dieli, ktorý by mohol vyjsť koncom budúceho roku. V tomto roku pripravujeme ešte publikáciu z troška iného súdka – Vyšné Ružbachy. O tejto zaujímavej obci, kde sú známe kúpele, jedny z najstarších na Slovensku, ešte žiadna publikácia doteraz nevyšla.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– To je veľmi ťažké povedať. Už prvým titulom Tatry – staré pohľadnice rozprávajú, sme nasadili latku pomerne vysoko. Táto publikácia vyšla v 10-tisícovom náklade a už je beznádejne rozobratá. Bratislava – svedectvom starých pohľadníc získala prestížnu cenu slovenských múzeí v roku 2004. Devleskere čhave je svojím obsahom na Slovensku naozaj unikátna a náš najnovší titul Slovensko – pohľadnice s charizmou času tiež patrí ku knihám, ktoré považujeme za vydarené po obsahovej i grafickej stránke.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Nedá sa povedať, že práve omyl – pretože išlo o knižku, na ktorú sa tak trochu neprávom zabúda – populárno-náučná publikácia Vzácne návštevy Bratislavy – nestretla sa s veľkým záujmom čitateľov a my si márne lámeme hlavu, prečo. Je totiž veľmi dobre, profesionálne napísaná.

Druhá kniha, ktorá nám priniesla tak trocha sklamanie, bola už spomínaná Devleskere čhave... Je totiž príspevkom k téme nanajvýš aktuálnej – život rómskeho etnika, dokonca sme na ňu dostali grant z MK SR. Knihu napísala riaditeľka múzea rómskej kultúry a v odborných kruhoch vzbudila oprávnený záujem. Nie však u čitateľov – predáva sa veľmi pomaly – napriek tomu, že máme plné ústa záujmu o Rómov. A nie je o ňu záujem ani u samých Rómov – aj keď je súbežne preložená do rómčiny. Možno, keby ešte tak bola zadarmo...

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Určite vysoká DPH na knihy, ktoré sa tak stávajú pre mnohé skupiny čitateľov cenovo nedostupné. A potom aj jednotná cena kníh vo všetkých kníhkupectvách, ktorá bráni tak trochu konkurencii.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

Nuž, zmeniť to, o čom som hovoril v predchádzajúcej otázke. A samozrejme – keby mládež odlepila svoj zrak od počítačov a viacej čítala. Napriek tomu, že v poslednom čase sa prudko znížil záujem o knihy, sme vo vydavateľstve optimisti a veríme, že kniha má a ešte dlho bude mať svoje miesto na trhu i v našich domácich knižniciach.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Nesplnený sen? To snáď ani nie. Všetky sny si zatiaľ vo vydavateľstve postupne plníme, skôr či neskôr. Určite máme ešte bohaté vydavateľské plány.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Je to istá forma reklamy a možno i lobby. Na druhej strane rebríčky sú užitočné pre čitateľov, ktorí sa tak môžu lepšie orientovať na bohatom knižnom trhu.

Akú knižku práve čítate?

Bídné roky od nórskeho spisovateľa K. Faldbakkena. Veľa času venujem aj knihám o fotografii, horolezectve a pod. Mám rád aj humoristickú literatúru.