Vydavateľstvo SOFA

Adresa:          P. O. Box 4, 820 11 Bratislava 211

tel./fax:           02/555 626 44

e-mail:            sofa@sofanet.sk

www.sofanet.sk

Riaditeľ:        PhDr. Robert Farbula

Vznik:             1992

Zameranie, profilové edície:

Populárno-náučná literatúra a knihy zamerané na voľný čas a vzdelávanie.

Distribučné spoločnosti, ktoré rozširujú tituly vášho vydavateľstva:

Najlepšie sa nám spolupracuje s distribučnými spoločnosťami, ktoré majú vlastné kníhkupectvá. Sú to najmä Artforum a firma Pištek. Dobrú skúsenosť máme i s firmou Slovart-Store, ktorá zabezpečuje zásobovanie v supermarketoch. Veľmi pružnou distribúciou, ktorá zabezpečuje tovar aj pre menšie kníhkupectvá, je distribučná firma LB-Story. Ďalej sú to siete kníhkupectiev vo veľkých nákupných centrách: Panta Rhei a Modul. Dodávame knihy do kníhkupectiev po celom Slovensku a do virtuálnej predajne www.martinus.sk

Vlastné predajne nemáme.

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Od založenia vydavateľstva to je 169 titulov. Z uvedeného počtu je 29 kníh od slovenských autorov.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2004?

– Rok 2004 bol najslabším rokom na nové tituly od vzniku vydavateľstva. Vydali sme 5 nových titulov, z ktorých 3 sú od slovenských autorov. Ekonomicky nám pomohli len dotlače starších, ale veľmi úspešných titulov. Zvýšenie DPH na 19% a presýtený trh s knižnými titulmi, vrátane dovozu kníh z Českej republiky, nás prinútilo odložiť viacero pripravovaných titulov na tento rok.       

* S akými edičnými zámermi vstupujete do roku 2005?

– Na začiatok roka sme pripravili pre čitateľov niekoľko nových titulov, kotné sme presunuli z roku 2004. Je to najmä kniha od Paula Coelha Veronika sa rozhodla zomrieť. Veľmi atraktívnym čítaním budú Záhady Jeruzalema od autora Marka Haltera.

V priebehu roka to budú viacerí nemenej zaujímaví a veľmi čítaví zahraniční autori, ktorí ešte na našom trhu nie sú známi. Spomeniem len niekoľko: Fernando Savater, Jean-Philippe Toussaint. Potešíme aj čitateľov Marie Darrieussecq, Martina Pagea a šarmantnej spisovateľky Anny Gavaldy. Všetko záleží na tom, či sa knihy budú predávať aj v priebehu roka, nielen mesiac pre Vianocami.

*Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

Sofiin svet Josteina Gaardera a Alchymista od Paula Coelha.

* A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Rosemary Alteová: Orol a ruža.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Slovensko je malé. Náročnejšie tituly sa bez pomoci sponzorov nadajú realizovať. Tým je aj menšia konkurencia a dostávajú priestor mega vydavatelia so zahraničnou účasťou, kde je konkurencia vyjadrená len silou peňazí, a nie kvalitou vydaných kníh. 

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Keď mladá generácia dospeje k tomu, že bude čítať knihy v troch jazykoch. Knihy vyrobené na Slovensku v jazykových mutáciách v angličtine, francúzštine, nemčine sa budú predávať aspoň v priestore EÚ.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Vydávať tituly, ktoré sa hneď predajú, aby som nepotreboval sklad.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Je to ako s každou štatistikou. Záleží, kto ju zostavuje, aké používa profesionálne metódy a aký skrytý záujem je v zaradených tituloch uvedený v rebríčkoch. Každý štatistický výber, či výsledok treba brať s rezervou. Pre vydavateľa je to veľmi dobrý nosič reklamy.

* Akú knižku práve čítate?

Meze interpretace od Umberta Eca.

* Čo by ste odkázali čitateľom do roku 2005?

– Buďte slobodní. Čítajte to, na čo máte náladu. Majte nablízku svojho učiteľa - priateľa, ktorý vám vie dobre poradiť s výberom. Čítajte pre radosť, nie pre získanie encyklopedických znalostí. Na tie časom zabudnete, ale pôžitok z čítania vám zostane.

V roku 2005 vám prajem veľa pekných chvíľ strávených s knihou v blízkosti vám najdrahších.