Predstavuej jeho riaditeľ Martin Gregor

Vydavateľstvo Svojtka&Co.,

Adresa: Modrý chodník 13

831 06 Bratislava

tel./fax: 02/ 44 87 16 32

e-mail: martin.gregor@svojtka.sk

www: vo výstavbe

Riaditeľ/Majiteľ: Martin Gregor / Václav Svojtka

Vznik: 19. februára 2005

Zameranie, profilové edície:

Literatúra faktu, farebné obrazové publikácie s dôrazom na detského a dospievajúceho čitateľa, ilustrované knihy pre deti, encyklopédie pre deti a mládež, ale aj dospelých, knihy o zvieratách, divokej prírode, ako aj o záhradách, balkónoch a terasách. Tematicky sa zameriavame na životný štýl, cestovanie, geografiu, architektúru, zábavu, umenie a jeho tvorbu, kuchárske knihy, gastronómiu, hry, testy, predškolskú prípravu, knihy na voľný čas, vzdelanie i oddych.

·        Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Belimex, Slovart Store, Modul, Pemic, Pezolt, Ikar a prostredníctvom Knižného klubu.

·        Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Vydávame prednostne prekladovú literatúru od renomovaných svetových vydavateľstiev. Kladieme dôraz na aktuálnosť informácií a poznatkov v našich publikáciách. Z toho vychádza aj naša obchodná politika – prinášať na trh knihy v slovenčine v rovnakom čase, ako vychádzajú kdekoľvek na svete. Slovenský autorský potenciál sme dosiaľ nevyužili. Od založenia vydavateľstva sme umiestnili na trh 34 titulov.

·        Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2006? 

– Vlani sme čitateľom ponúkli 29 titulov.

·        S akými edičnými zámermi vstupujete do roku 2007?

– Máme v úmysle posilniť úspešné série kníh z nášho portfólia a taktiež otvoriť niektoré nové segmenty knižného trhu. Už začiatkom tohto roka chceme čitateľom ponúknuť kvalitné série kníh z oblasti záhradnej architektúry. Niektoré tituly budú zamerané všeobecne – pre širšiu verejnosť, iné sa budú venovať špecializovanej flóre, údržbe a pestovaniu rastlín, tvorbe životného prostredia a ochrany krajiny. Nezabúdame ani na malých školákov a predškolákov.

·        Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– Vysoko si vážime sériu kníh zasväcujúcich do tajov maliarstva a kresby. Zostavovali sme ich pomocou umeleckej akademickej obce na Slovensku a vyšli pod názvom Kreslíme portréty, Základy kresby a maľby a Kurz kreslenia pre každého. Takmer po deviatich rokoch sme priniesli na knižné pulty progresívnu príručku Učíme sa hrať na elektrickej a akustickej gitare. Z týchto kníh máme radosť, bez ohľadu na výsledky ich predaja...

·        A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

–  Svoju činnosť opierame o profesionálny marketing a napriek tomu, že vydavateľskú činnosť zatiaľ len rozvíjame, výraznejších omylov sa nedopúšťame. Mierne nás prekvapil pomalší predaj titulu Sex pre život – Základné techniky. Tu sa ukázal slovenský trh zrejme konzervatívnejší, ako sme očakávali. Toto zistenie sme následne využili a presunuli ťažisko na knihy pre budúce alebo súčasné mladé mamičky...

·        Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Sme síce firma pôsobiaca na medzinárodnom trhu, ale súhlasíme s tým, že prípadné zníženie DPH na knihy by pomohlo najmä čitateľovi a zvýšilo jeho nákupný potenciál. Ekonomickým a rabatovým podmienkam slovenského trhu sa však vieme prispôsobiť ohľaduplnou cenotvorbou a využitím nesporného trhového potenciálu.

·        Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– V prvom rade rast životnej úrovne obyvateľstva, najmä nižších príjmových skupín, ktoré si nezriedka nemôžu knihu kúpiť pre jej vysokú cenu. Nerozumiem však, prečo sa nedarí na Slovensku dopĺňať fondy knižníc centrálnym nákupom noviniek, skutočne by som prial každej vidieckej knižnici krásny balík nových kníh každý mesiac. Stačí sa nad tým len zamyslieť a vytvoriť legislatívne podmienky.

·        Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Pokračovať v línii svojich predkov, najmä Jozefa Gregora Tajovského, a možno aj kvapkou atramentu z vlastného pera zachytiť niečo z tej krásy, ktorá oslavuje obyčajnú ľudskú radosť zo života.

·        Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Sú zaujímavé, pretože v nich dominuje predovšetkým beletria zvláštneho rozhrania. Červené knižnice, ľúbostné romance, manželské drámy, historické fikcie, provokatívne excentrické romány... rebríček zanechaných knižných hodnôt, však s hitparádou bestsellerov nemá vždy rovnaké poradie.

·        Akú knižku práve čítate?

– Vrátil som sa po rokoch k jednej knihe zo svojej rozsiahlej zbierky. Je to dejepisná  syntéza, miestami až esej o narastajúcej iracionalite západnej spoločnosti pod názvom Nepriatelia spoločnosti od Paula Johnsona z vydavateľstva Rozmluvy z roku 1999. V knihe sú veľmi poučné ekonomické kapitoly z dejín, ktorých verdikt je neúprosný: stagnácia strednej triedy vedie vždy nevyhnutne k biede a korupcii. A tu sa treba mať na pozore aj v súčasnosti, keď z každej strany počujeme rôzne vízie tvorby sociálneho štátu. Paul Johnson je zárukou kvalitných faktov v ich súvislostiach.