Predstavuje jeho riaditeľ Ing. Mikuláš Lipták

Vydavateľstvo ViViT

Adresa: Hviezdoslavova 18, 060 01 Kežmarok

tel./fax: 052 – 452 5361

e-mail: vivit@stonline.sk

www: v prestavbe

Riaditeľ: Ing. Mikuláš Lipták

Vznik: 1994

Zameranie, profilové edície: kresťanská, historická a turistická literatúra

Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Modul, Epos, Belimex, Inform zo Žiliny a Pezolt z Košíc

·        Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Ako ViViT sme doteraz vydali 85 publikácií, ako fyzická osoba (Lipták) som okrem toho vydal ešte ďalších 70 titulov, takže spolu 155. Z toho bolo 95 od slovenských autorov.

·        Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2005? 

– Osemnástimi.

·        S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2006?

– Už tradične pripravujeme našu ročenku Tesnou bránou – biblické čítanie na každý deň, ďalej dokončujeme plán našej edície Príbehy dodnes živé – chceme v nej vydávať pútavo prerozprávané biblické príbehy Starej zmluvy (po 4 dieloch Novej zmluvy). Po minuloročnom úspechu knihy Osobnosti dejín Kežmarku. Sprievodca po historickom cintoríne pripravujeme publikáciu aj s databázami na CD o židovských cintorínoch v Kežmarku a okolí. Z literatúry v nemeckom jazyku sme do tlače pripravili veľkú knihu o Bratislave očami jej nemeckých obyvateľov – Pressburg – die lebendige Stadt am Strom a spomienky rodáka zo Spišskej Soboty Juliusa Schmöra Erinnerungen.

·        Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

– Z kresťanskej literatúry to je iste naša ročenka Tesnou bránou, ktorá vychádza už štrnásty rok. Z turistických publikácií je to jednoznačne Veľká kniha Slovenska – Das große Buch der Slowakei, ktorú sme už štvrtý krát vydali v spolupráci s vydavateľstvom jej autora E. Hochbergera. Podľa ohlasu čitateľov, ale aj odborníkov, konkrétne podľa výskumu SAV, je to najlepšia kniha o Slovensku v nemčine.

·        A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Pred rokmi sme po veľmi úspešnom prvom vydaní Gramatickej príručky nemeckého jazyka k učebnici Themen pripravili ešte druhé vydanie. S nemilým prekvapením sme zistili, že Nemci práve dali na trh Themen Neu a naše príručky už odrazu neboli pre študentov zaujímavé.

·        Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Tajne dúfam, že sa mýlim, ale zdá sa mi, že ľudia akosi stále menej čítajú a ešte menej si knihy kupujú. Preto treba vydávať menší počet kníh. Cena za knihu tým ale rastie, a ľudia si  drahších kníh kúpia ešte menej. Špirála sa točí týmto nepríjemným smerom. Ostáva len dúfať, že sa mýlim, že je stále dosť skalných čitateľov...

·        Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– To je ťažká otázka. Psychologicky by podľa mňa iste pomohlo, keby podľa vzoru niektorých okolitých krajín chcela aj naša vláda podporiť vzdelanie – zrušením alebo znížením DPH na knihy.

·        Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Mali sme pripravenú na vydanie prekrásnu obrazovú publikáciu krojov na Slovensku. Žiaľ, nepodarilo sa nám nájsť dosť sponzorov. Bojím sa, že takto prídeme o jedinečný a prekrásny dokument umeleckej tvorivosti našich ľudí. Ale nádej umiera posledná – možno sa teraz predsa len niekto nájde...

·        Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Je to rýchla informácia, čo práve letí. Niekedy sa tam síce dostanú aj „kométy“, ktorých žiara zakrátko hasne. Veľa záleží aj na reklame – kto na to má, môže osloviť čitateľov. Ale ak je kniha dobrá, tak sa reklama vyplatí.

·        Akú knižku práve čítate?

– Americký bestseller židovského rabína Harolda S. Kushnera, ktorý stratil svojho syna následkom ťažkej choroby. Svoju knihu nazval Keď sa zlé veci stanú dobrým ľuďom (When bad things happen to good people). Je mi to blízke, lebo aj my sme sa museli navždy rozlúčiť s naším ťažko chorým synom. A sme takí vďační, že za ním nemusíme smútiť, lebo dôverujeme Bohu, že sa už má dobre – lepšie ako tu na zemi. A že sa tam stretne aj s Hviezdoslavom, ktorého tak obdivoval.