*Koľko diel je v súčasnosti v Zlatom fonde Sme publikovaných?
V súčasnosti je ich v Zlatom fonde 1551, každý deň pribudne jedno ďalšie. Je to viac kníh než by ste boli schopní prečítať za niekoľko rokov sústavného čítania.
*Koľko diel z toho poskytli autori a dedičia?
Ide len o piatich autorov a dokopy desiatky diel, ale sme vďační za každé takto získané dielo. Budeme radi, ak sa nám ozvú.
*Koľko diel si čitatelia doteraz stiahli?
Rádovo hovoríme o státisícoch stiahnutí, niektoré diela si stiahlo aj 50-tisíc ľudí.
*Ktorý titul je najčítanejší?
Úplne najčítanejším dielom je Mor Ho!, v tesnom závese Bottova Žltá ľalia a potom Sládkovičova Marína.
*Koľko dobrovoľníkov sa zapojilo do digitalizácie?
Dosiaľ sú to stovky ľudí, niektorí pomohli niekoľkými stranami, iní prispeli tisíckami. Sme vďační za akúkoľvek pomoc, snažíme sa dostať na internet všetko dôležité zo slovenskej literatúry, a to je úloha náročná, ale aj pekná.
*Je medzi digitalizátormi nejaký rekordér pokiaľ ide o počet titulov alebo počet spracovaných strán?
Máme viacero rekordérov, ale asi najväčším je Vierka Studeničová, ktorá zdigitalizovala viac ako dvadsaťtisíc strán.
*Dostávajú dobrovoľníci nejaké odmeny?
Sú to zľavy v kníhkupectve martinus.sk a na predplatné denníka SME. Skutočnou motiváciou digitalizátorov je však najmä dobrý pocit, že urobili niečo pre šírenie národného kultúrneho dedičstva.
*Ako hodnotíte päťročné fungovanie Zlatého fondu Sme?
Som hrdý na to, čo sa podarilo urobiť – dostali sme opäť k ľuďom množstvo významných diel, vďaka nám už nielen v zaprášených knižniciach ale aj na internete ľudia nájdu knihy, ktoré by inak už neboli k dispozícii. Stali sme sa pevnou súčasťou vyučovania na základných a stredných školách, dostali sme sa v podobe aplikácii dokonca do mobilov a tabletov, nájdete nás v čítačkách elektronických kníh. To všetko len vďaka dobrovoľníkom a ľuďom, ktorí sa rozhodli pomôcť dobrej veci.
*Ste milovník slovenskej literatúry a moderných technológií. Ak máte na výber, rozhodnete sa pre e-knihu alebo klasickú papierovú?
Knihy čítam aj na papieri aj v elektronickej podobe – vždy záleží len na tom, v akej podobe sa knihe ku mne dostane. Najviac z čítačky čítam odborné publikácie, beletriu zase oveľa častejšie v podobe klasickej knihy, najmä ak sú jej súčasťou aj ilustrácie. V princípe ale nevidím veľký rozdiel v tom, ako knihu čítam. Najdôležitejšie je, že si ju môžem prečítať. Dnešné čítačky elektronického papiera už dokážu zobraziť text s rovnakým pôžitkom ako klasický papier. Zatiaľ ale stále platí, že oveľa viac kníh nájdete na papieri.
*Čo práve čítate?
Julo Satinský raz povedal, že za jednu z najväčších rozkoší považuje mať v každom kúte rozčítanú jednu knihu. Držím sa toho a čítam veľa rôznych kníh naraz. Včera som jedným dychom prečítal Ponuku dňa od Tomáša Janovica a len tak počas cesty autobusom po malých dúškoch čítam Beneho Slovenčinu pre samoukov. Okrem toho mám v čítačke rozčítané tri odborné knihy o internetovej žurnalistike a Ballovu knihu Cudzí. A len dnes sa ku mne konečne po dlhom hľadaní dostala kniha aforizmov Martina Vlada Kafedrala. Už z prvých stránok vyzerá sľubne, takže sa na ňu veľmi teším.
Tomáš Ulej píše aj aforizmy. Veľmi vydarené. Verím, že v jeho prípade jeho aforizmus Za dobrotu / na Golgotu nebude nikdy platiť.
Margita Bíziková